Miks ja kuidas

Mõni asi ei vaja selgitamist, sest on nii loomulik. Näiteks miks lind laulab. Aga paljusid asju peab selgitama. Vanasti pidi õigustama ka tänapäeval tavaliseks saanud asju, vaadake või leegitsevat esseed reisimise kasulikkusest Adam Oleariuse 17. sajandi reisikirja sissejuhatuseks – et ometi keegi Pärsia šahhi juurde lähetatud saatkonda muidusööjateks või tuuletallajateks ei peaks.

Kui riigiametnik, eriti diplomaat, avalikku blogi peab, siis see vajab selgitust ka meie väga avatud ajal. Kas pole nii, et diplomaatia on ka praegu edukam siis, kui seda ei tehta, piltlikult öeldes, telekaamerate ees? On küll. Kuid kaasaegses diplomaatias, eriti Euroopa Liidu juures toimuvas, on kohutavalt palju eri koosolekuid, protsesse, mõõtmeid. Selle kõige koordineerimiseks on vaja paremini luua osalejate ühist arusaama toimuvast. See ongi mu blogi esmane ajend ja esimene eesmärk – anda Eesti alalises esinduses Euroopa Liidu juures töötavale 80 inimesele paremat ja operatiivsemat ettekujutust toimuvast. On nii inimlik ja loogiline, et inimestele saavad nende töö ja töörühm teerajaks, dimensiooniks ja horisondiks. Siis on hea, kui tuletatakse meelde, mis teised teevad. Eriti kuna paljude alaliste esinduse inimeste tegevus kanaliseerub mingil hetkel ka minu töösse või sõltub minu poolt tehtavast omakorda nende tänane või homne askeldamine.

Peaeesmärk määrabki blogi sisu ja suuna. Mul pole vähimatki kahtlust, et sellest kujuneb kuiv ning vähestele huvitav ajaveeb. Tema peamine sihtgrupp on Eesti diplomaadid, riigiametnikud, kes Brüsselis või Tallinnas või liikmesriikide pealinnades EL-asjadega tegelevad. Peaks ta huvi äratama ka mõnes poliitikus, ajakirjanikus, teadlases või lihtsalt kontinendi saatusele kaasaelajas, siis on tore. Aga see pole siiski mu põhieesmärk.

Igal erialal on oma argoo. EL terminid võivad teinekord olla uued ka näiteks kahepoolse diplomaatiaga tegelevatele. Seepärast püüan tekstis sisalduvad spetsiifilisemad terminid ära tõlkida blogi vasakus servas kaasa rippuva lingi Sõnaseletusi all.

See ajaveeb käsitleb ainult EL tööga seotud küsimusi. Seetõttu ei täiene ta sissekannetega siis, kui Euroopa Liidu institutsioonid ei tööta, näiteks jõulude-uue aasta paiku jne.

Sissekandeid saab kommenteerida, kuid ma ei luba, et jõuan vastata. Aus on juba ette öelda, et arvestada tasub sellega, et ma pigem ei jõua.

Miks just Gondori kroonika? Tolkieni Keskmaa-lugudes öeldakse vaevatud kuningriigi kohta umbes nii: Ka oma jõu lõpul oli Gondor ikka veel väga tugev. Nii ka Euroopa Liiduga – viimase paari aasta jooksul võib kriisiuudiseid lugedes tunduda, et tema kokkuvarisemine on kui mitte juba ukse peal, siis akna taga kindlasti. Tegelikult on aga EL ka täna väga tugev ning mõjutab Eesti elu äärmiselt paljudel aladel. Samuti on unioon senises ajaloos kriiside kaudu vaid tugevnenud. Mina usun kindlalt, et saame praegustest raskustest üle ning läheme targemate ja tugevamatena edasi. Eks saanud ju ka Gondor loo lõpus kuninga tagasi ja vaenlaste üle võitu.

Matti Maasikas

Brüsselis, septembris 2012

P.S. Loomulikult väljendab kogu selle blogi sisu ainuüksi minu isiklikke vaateid ega ole kuidagigi käsitletav Eesti välisministeeriumi või valitsuse seisukohti esitavana.