31.10.2017

Hommikul kohtusin [[COM]] eelarvevoliniku Oettingeriga, teemaks järgmine [[MFF]]. [[COM]] tuleb ettepanekuga välja mais 2018 ja vastu peab ta olema võetud 2020 lõpuks, siis lõppeb praegune eelarveraamistik. [[MFF]]iga tegeleb nõukoguna [[GAC]] ja olen Oettingeri kutsunud 20.11 [[GAC]]i lõunale, et pidada esimene poliitiline mõttevahetus. Seda täna ette valmistasimegi.

EL eelarve kaotab Brexiti tagajärjel aastas 10 miljardit eurot neto, seega on tulevase eelarve maht väga oluline küsimus. Kordasin meie eelarveeriesindaja Kivise suurepärast lauset, et EL-il peab olema rohkem ambitsiooni kui vaid Brexitist jääva augu kinnitoppimine. Seda oli lihtne öelda, kuna ka Oettinger toetab suuremat eelarve mahtu, senise 1% SKT-st asemel. Kõigi uute ülesannete täitmiseks, nagu rändekriisiga toimetulek jne, peab eraldama uut raha. Jätkuvalt otsitakse nn Euroopa lisaväärtust, European Added Value, mis peaks kõigi EL rahaeraldiste puhul tähedatav olema – lihtne öelda, raske defineerida. Uute loominguliste fondide, finantsinstrumenride jne kõrval tuleb hoolitseda ka selle eest, et väiksematel ja vähem jõukatel [[LR]]del EL raha kasutamiseks suurematega võrdseid võimalusi oleks. [[ÜKP]] mahtu ei tohi rohkem kärpida kui [[ÜPP]] mahtu, juhul kui üldse suuremaks kärpimiseks läheb. [[ÜPP]] I sammas ehk otsetoetused peavad jääma 100% EL finantseeritavaks ja toetusi peab jätkuvalt harmoneerima – praeguse [[MFF]] lõpuks saavad [[EE]], nagu ka [[LV]] ja [[LT]] põllumehed 75% EL keskmisest. Järgmine [[MFF]] rongi peatus siis 20.11 [[GAC]]il ja siis kohe otsa erakorralisel [[ÜK]]l 23.02.

Lõunat sõin ametlikult pika nimega Makedoonia välisministri Dimitroviga (vt ka Gondori kroonika 19.-20.07.2017). Makedoonia sõlmis augustis leppe naabri [[BG]]ga ja on taasalustanud kõnelusi [[GR]]ga nn nimeküsimuse lahendamise üle. Kõigi Lääne-Balkani riikide jaoks oli üllatuseks [[COM]] presidendi Junckeri 13.09 öeldu, et Serbia ja Montenegro peaksid kiiremini EL-iga liituma. Piirkonnas küsitakse, kuidas, miks (just nemad), mis meiega jne? Ega [[LR]] jaoks ka palju selgust pole, eks [[COM]] püüab nüüd mingit strateegiat toota. Ise arvan küll, et suuremat selgust saab alles 2018 aprillis, kui [[COM]] esitab tavapärase laienemisaruande. Ja arvan ka, et ühelegi kandidaatriigile ei saa liitumiskuupäeva või -kiirust või -kaaslasi naljalt ette anda. Kandidaadid peavad tingimused täita ja selle täpset juhtumist pole võimalik ennustada. Öeldu ei tähenda, et EL ei peaks oma laienemispoliitikale püüdma uut hingamist anda. Vast avaneb [[BG]]s 17.05 peetaval Lääne-Balkani tippkohtumisel ja selle ettevalmistuste käigus võimalus ka sedalaadi järelemõtlemiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga