31.01.2017

[[ÜK]] eesistuja Tuski visiit Tallinna, kohtumised president Kaljulaidi ja Balti riikide peaministritega. 2 läbivat teemat: väga keeruline geopoliitiline olukord ja 03.02 Malta mitteametliku tippkohtumise ettevalmistus. Tusk oli kohtumistel sama jõuline kui oma tõesti otsekoheses ja selges avalduses. Euroopa peab end kätte võtma, eelkõige tähendab see ühtsust. Nii oma välispoliitikas kui rändeteemal, kus Malta põhisisu on Vahemere keskosa marsruudi kinnipanek. Välispoliitikas tuleb keerulist olukorda, ka kauaaegse partneri USA-ga endale tunnistada ja vastavalt samme astuda. Nii naabruses, sealhulgas Balkanil, idanaabruses kui Liibüa suunal. EL ühtsuse murenemisest on ehk enim kaotada just Kesk- ja Ida-Euroopal ja meie vastutus seega ülisuur.

Kaubanduses tuleb kasutada hetke ja püüda lõpule viia läbirääkimised Jaapani lepingu üle ning edeneda heade samameelsete partneritega nagu Uus-Meremaa. Kaitse on ala, kus aktiivsema tegutsemise vajadust on üldiselt mõistetud, 2017 üheks põhiteemaks kujuneb kindlasti kaitsekulutuste küsimus, mis prominentselt ka [[EE]] eeistumise prioriteetide hulgas. Peaministritega puudutati ka Rail Balticu ning Balti riikide Vene energiasüsteemist desünkroniseerimise teemat.

[[EE]] eesistumist ettevalmistav komisjon täitis mõned lisakohad Brüsselis. Veel mitte akuutsete kriisidega tegelemiseks, vaid Brexiti jaoks. Nn kriisikohad jäid veel lahti ja neid ei täideta enne juunit, vähemalt praegu on selline plaan. Pikalt ja täie elevusega arutasime meenete üle – on teada, et šikk lips, täpsemalt tema väljavalimiseks kulutatud aeg, on korraldajate jaoks pool eesistumist. Või veerand ikka. Täpsemad tooted, väljanägemine ja info alles tulevad, lipsu ka täna ei näinud, aga rõhk hakkab olema diginüansil, Eesti disainil ja maitsel. Sotsiaalmeediaga läheb eesistumine täiel määral eetrisse mais, on hea tava, et eelmisele eesistujale ei sõideta liiga sisse. Sotsiaalmeedia aktiivne kasutamine pole Eesti ametiasutustele mitte veel päris igapäevane, aga eesistujad ilma vähemalt Twitterita hakkama ei saa. Vajajad saavad ka koolitust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga