30.11.2016

Tänane kujunes [[SE]] päevaks – lõuna EL-asjade ja kaubandusministri Lindega ning õhtusöök opositsioonilise Moderaterna (suurim kodanlik erakond) esimehe Kinberg Batraga. Lõunal tavapärane EL-agenda, sain ka briifida [[MT]] peaministri eilsest Tallinnas-käigust ja meie eesistumise ettevalmistustest. Pikemalt Brexitist, kus ka [[SE]] mõtlemine teinud läbi sama arengu, mis vist kõigil 27-st: esimene emotsioon oli, et toetame võimalikult tihedat tulevikusuhet, aga asjade settides saad aru, et sellest veel tähtsam on EL27 ühtsus. [[SE]]l kui sõjaliselt liitumatul riigil on pisut paradoksaalsel kombel nii lootust kui hirmu EL kaitsekoostöö suhtes, aga (eeldades, et Euroopa armeed nähtavas tulevikus ei tule) aruteludes osalevad avatud meelega, nagu meiegi.

Tippametite kohta kuulsime sama, mis eilegi (nii [[MT]] peaminister kui Linde kuuluvad [[PES]]i), et sotsiaaldemokraatidel on soov üks tippametitest kindlasti endale jätta või saada. Kui aga [[EP]]s toimub vahetus [[PES]]i liikmest Schulzi asemele tuleva [[EPP]] esindajaga, siis kas on sotsidel jõudu tulla päriselt [[ÜK]] eesistuja kohta nõudma? Ja kuhu jätaks see “2004. aasta lennu”? Kasutasin ka juhust ja uurisin, mida [[SE]]le kui väga tugeva sotsiaalsüsteemiga ja sotsiaaldemokraatliku valitsusega [[LR]]le päriselt tähendab paljuräägitud EL sotsiaalmõõde, mida peale lähetatud töötajate direktiivi tugevdamise reaalselt soovivad näha? Eriti kuna EL-il sel alal pädevusi peaaegu pole ja igasugune hüvede harmoneerimine oleks pooltele [[LR]]dest poliitiliselt ja ülejäänutele majanduslikult väga keeruline kui mitte võimatu. Linde selgitas, et tahaksid mingite põhinäitajate üle (tööhõive, eriti naiste tööhõive, töötingimuste jm) üle EL-ülest monitooringut ja ka ühiseid (ilmselt siis soovituslikke) eesmärke. Arutada vast võib, ehkki. [[SE]] soovib 2017 sügisel korraldada ka EL sotsiaaltippkohtumise, asusid [[EE]] kui selleaegse eesistujaga ka kuupäevi kooskõlastama. Sellele me muidugi vastu pole.

Õhtusöögil Kinberg Batraga pikemalt julgeolekuolukorrast Läänemere ruumis, EL Vene-poliitikast ja ka [[SE]] NATO-debatist. Kus kodanlikud erakonnad on liitumise poolt, valitsevad sotsiaaaldemokraadid aga mitte. Lisaks ka tema kui [[EPP]] erakonna juhiga tippametitest, eriti Tuski jätkamise vajadusest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga