30.09.2014

EL kui legalistlik organisatsioon täidab oma kohustusi piinliku täpsusega. Kui oli lubatud, et kuu lõpuks hinnatakse rahuplaani elluviimist (vt Gondori kroonika 11.09.2014), siis vaat täna tuligi arutada. EEAS tegi kaunis täpse, ulatusliku ja objektiivse ülevaate olukorrast Minskis kokkulepitu ehk nn 12-punkti plaani elluviimisest. Saime nentida, et pea ainus mida Venemaa on teinud, on osa oma regulaarvägede väljaviimine Ukraina territooriumilt. Üldiselt on aga ainult ukrainlased teinud järeleandmisi, positiivseid samme, ja neile on vastatud täpselt nagu õpikus ehk hakatud tugevamini suruma. Kiiev võttis vastu eristaatuse seaduse Donbassi jaoks – vastuseks kuulutasid sealsed “vabariigid” välja oma valimised. Vene-Ukraina piiri 200-kilomeetrisest lõigul Luhanskist Aasovi mereni on OSCE vaatlejad kahes piiripunktis ja see on kogu rahvusvaheline kontroll, Ukraina oma pole seal nagunii juba kuid jne.

Ühesõnaga, kuigi konflikti eskaleerimise faas on selleks korraks vast läbi, on de-eskaleerimisest kaugelt vara rääkida. Nii pole muutunud ka sanktsioonide kehtestamise põhjused. Arutelu oli kaunis üksmeelne, väga väikeste toonierinevustega. Sanktsioonide leevendamist, saati kaotamist ei nõudnud keegi. Avaldati ka arvamust, et EL mainele pole hea, kui ajakirjanduses kogu aeg spekuleeritakse, et kohe-kohe hakatakse sanktsioone maha võtma, ärme siis anna ise sellele alust. Arutelu kokkuvõtteks koostas PRES kohapeal raporti Van Rompuyle, mis on ka pressisõnumite aluseks (kopeerin allapoole). Järgmine peatus – oktoobri lõpp, mil vastavalt juuli lõpus vastu võetud esimese sanktsioonidepaketi otsusele võtsime endale ise kohustuse teha esimene ülevaade sanktsioonide toimimisest. Nii et mõni nädalake, ja kordusarutelu.

Hommikul andsin notari juures allkirja kahepoolse saatkonnahoone lõplikule müügilepingule (vt Gondori kroonika 25.07.2014). Ja õhtul pidasime residentsis sajakonna inimesega vastuvõttu, kus esines suurepärane noor akordionimängija Kulno Malva. Diplomaadi vaheldusrikas elu, täna küll ei kurda.
1. Based on an assessment by the European External Action Service (EEAS) and the Commission, the Permanent Representatives Committee (COREPER) has carried out a comprehensive review of the situation in Eastern Ukraine.
2. The Committee shared the analysis that while encouraging developments have been registered in the political process and in the implementation of some aspects of the Minsk Protocol, relevant parts of the same protocol will need to be properly implemented. The European Union will continue to closely monitor developments on the ground and review the implementation of the Minsk Protocol. The EU recalls its full support to Ukraine’s sovereignty and territorial integrity.
3. The EU has reiterated the central role played by the OSCE Special Monitoring Mission (SMM) and expressed its willingness, in particular, to provide the SMM with the necessary human and material support to fulfill its tasks.
4. The EU is also committed to enhance its humanitarian and reconstruction efforts in Eastern Ukraine.
5. The EU will continue to support the reform efforts in Ukraine, including through the implementation of the Association Agreement that constitutes the basis of the contractual relations between the Ukraine and the EU.
6. The EU will also pursue its proactive engagement with the parties to reach a peaceful solution of the crisis in Eastern Ukraine.
7. If the situation on the ground so warrants, the Commission and the EEAS would be invited to put forward to the Council proposals to amend, suspend or repeal the set of sanctions in force, in all or in part.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga