30.08.2013

Jätkasime poolaastakonsultatsioone ministeeriumites. Rahandusministeeriumis EMU tuleviku küsimused, kus EE meelest jätkuvalt oluline pigem loodud süsteemide tark ja vajadusel karm kasutamine, mitte uute loomine. ÜK on küll lubanud oktoobris reformilepingute solidaarsusmehhanismide ja indikaatorite teema juurde naasta, kuid suurt edasiminekut ei paista. Lisaks seisab sügisel ees esimene nn kakspaki harjutus, mil kõik LR peavad 15. oktoobriks esitama COMle hinnangu saamiseks oma 2014 eelarvekavad. Vaatame, kuidas see läheb, riigieelarve küsimustes on ju suveräänsuse mõõde väga tugev. Pangandusliidu järgmise sammu, SRM eelnõu menetlemine saab usutavasti tõsiselt alata alles pärast DE uue valitsuse moodustamist millalgi oktoobris. Seni käib LR põhjalike seisukohtade kujundamine eelnõu kohta. Siin ka meil omajagu nuputamist. Maksuasjadest liiguvad teosammul nii ühtse konsolideeritud tulubaasi kui ka finantstehingute maksu tihendatud koostöö teema. Maksundusega seonduv ongi alati väga keeruline ja aeganõudev.

Väliskaubanduse ja arengukoostöö teemadest aktuaalsed peamiselt kaubandusläbirääkimistel toimuv. USA-ga on esimene voor peetud ja EL nimel läbirääkimisi pidav COM hoiab LR ennenägematu detailsusega kursis, hea. EE jaoks on eriti oluline teenuste turu võimalikult ulatuslik avamine ja regulatsioonide võimalikult ulatuslik vastastikune tunnustamine. Spioneerimisskandaal mõjutab kindlasti nii kõneluste üldist atmosfääri kui eriti mh EEle olulist infotehnoloogia plokki. Kaubandussuhetes Venemaaga on COM algatanud WTO protseduurid autode taaskasutusmaksu üle. Aga mitte meid huvitava sigade impordikeelu asjas. On lihtsalt nii, et veterinaar- ja fütosanitaarküsimustes on palju raskem kellelegi täpset õigust anda ja reeglina lõppevad need tülid hoopis uute või karmimate piirangutega, paraku. Arenguabi rahaga on EE ilusti liikumas eesmargi poole – 0,17% sisemajanduse kogutoodangust aastaks 2015 ja sealt edasi 0,2%-ni, mis võimaldaks meil saada OECD arengupaneeli liikmeks. Selle trendiga paistame ka mõne vanema LR kõrval silma… no peaaegu sama vastutustundlikuna kui NATOs oma riigikaitsekulutustega.

Siseministeeriumis kõigepealt e-piirid. Meil koos suure enamuse LRga on küsimus, mis erilist mõtet on ehitada üles targad süsteemid, mis fikseerivad iga riiki siseneja ja väljuja, kui õiguskaitseorganid neid andmeid kasutada ei saa. LT teeb praegu LR seas kaardistust ja loodame, et kriitiline mass küsimuse arukaks lahendamiseks tuleb kokku. On lootus, et EP on lõpuks valmis heaks kiitma lennureisijate broneeringuinfo ehk PNR direktiivi, ammu aeg. Viisadialoog Venemaaga on pärast kevadist luksatust, kui viisalihtsusleppe mandaati otsustati lisada ka teenistuspassid, tagasi vajunud oma tavalise aeglase tempo juurde. Võib nõus olla nendega, kes ütlevad, et teenistuspasside omanikele on nüüd seatud nii palju lisapiiranguid ja -nõudeid, et neil oleks lihtsam viisat taotleda. Viisavabadust, mida Vene võimud väga soovisid Sotši olümpiamängudeks, vähemalt selleks ajaks ei tule.

Lõpetuseks võtsime ELSiga kohtumised kokku mõlema Coreperi poolt. Pilt pole halb, valitsuse EL-tegevuskava järgitakse enamasti ilusti ja, mis vähemalt sama rõõmustav, ka üsna hea, positiivse suhtumisega. Kõigis ministeeriumites rääkisime ka ettevalmistustest EE eesistumiseks, nüüdsest jääbki see punkt pidevalt päevakorda. Nagu juba siinsamas kirjutanud olen, suurimaks proovikiviks saavad inimeste koolitamine, leidmine, motiveerimine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga