30.06.2017

Viimane eesistumiseelne päev Tallinnas – kus mujal, sest UK eesistuja Tusk ja terve COM olid ju siia kohale sõitnud. Hommik algaski Tuski ja peaminister Ratase kohtumisega. 2017 II poolaastal on kole palju tippkohtumisi: 2 tavapärast ÜK, meie oma digitippkohtumine 29.09, meile väga oluline idapartnerluse tippkohtumine 24.11, sotsiaaltippkohtumine Göteborgis 17.11, EL-Aafrika ja EL-Ladina-Ameerika tippkohtumine. Riigijuhid raskete valikute ees ja seda olulisem on digitippkohtumise sisuline pool. Oleme kõik päevauudiste mõju all, aga hetkel tundub küll, et ainuvõimalik algusteema on küberjulgeolek.

Sisuteemadest. Ränne jääb meie lauale ja kellelegi ei tundu õieti ideid olevat, et kuidas siis edasi. EL tuleviku arutelud: pigem Tuski poolt nõudlust ei ole, katsume siis kuidagi vajaliku miinimumiga hakkama saada (vt järgmine lõik).

Edasi kohtusime COM presidendi Junckeri meeskonnaga (Juncker ise pidas Ratasega neljasilmakohtumist). Tugev surve korraldada LR vahelisi arutelusid EL tuleviku üle COM esitatud Valge raamatu (rohkem küll järgnenud mõttepaberite) põhjal. Eriti tulevane rahastus, eile esitati paber. Rahastus on aga asi, mida on raske abstraktselt arutada, kohe tahad hakata järgmisest eelarvest rääkima ja sellest on omakorda raske rääkida ilma Brexiti eelarvemõju teadmata ja nii seisamegi praegu natuke nõutult.

COM visiidi juurde eesistujariiki kuulub alati ka klastrites nõupidamine eelnõude ja olukorra viimase seisu üle. Osalesin sotsiaal- ja rahandusklastris, need teemad on mulle nii GACi kui EP pärast sel poolaastal palju lähedasemad kui välis- ja julgeoleku omad. Volinik Oettinger, kellega pidas dialoogi peamiselt meie eelarve-eriesindaja Kivine, lükkas samuti järgmise MFF kiire mitteametliku arutamise asja, aga tundub, et ehk leidsime üle võimaliku väljapääsu ka üles. Lähemalt lähenedes.

Lõunalaud oli kogu valitsele ja kogu COMle kaetud Kadrioru lossis ja klastrite juhid andsid oma tegevusest aru. Teemad Gondori kroonika lugejatele tuttavad, ja digimõõde igal pool. Ka Juncker kinnitas pressikonverentsil üle küberjulgeolekustrateegia ülevaatuse tähtsuse.

Ja nüüd ootame ilma igasuguse pidullikusega keskööd ja eesistumise päris algust. Küllap saame varsti teada, kas (pigem: et) Ike Eisenhoweri kuulsad sõnad: Plans are nothing, planning is everything ka meie eesistumise puhul paika peavad. Planeerinud (planeerimistegevusi teostanud, täpsustab ametnik, sest ametnikud neid ju suuresti teinud on) oleme igatahes 5 aastat.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga