30.05.2017

EP president Tajani ja fraktsioonide esimehed traditsioonilisel eesistumiseelsel visiidil Tallinnas. Tajani hommikusöögil peaminister Ratasega käidi läbi kõige olulisemad poliitilised teemad, need kordusid EP poolt läbi kogu päeva – ränne, terrorism, (noorte) tööpuudus. Lisaks vannuti mõlemalt poolt head koostööd, mis Lissaboni leppe ajastul tähtis igale eesistujale, ja mulle parlamendiesindajana veel eriti.

Edasi kohtus kogu EP delegatsioon kogu EE valitsusega. Käidi 4 alajaotuse kaupa läbi meie eesistumisprioriteedid. Mina tegin välisministrit asendades sissejuhatuse EL tuleviku teemal. Ainsa sõnavõtnud mittepoliitiku jaoks iroonilisel kombel (nagu saratseen Hassani ja ristisõdijate väe loos), fookusega EL lähendamisel kodanikele. Eriti EP on traditsiooniliselt olnud aldis EL tulevikuaruteludes keskenduma institutsionaalsetele küsimustele, praegusel ajal tuleb aga tegelda (ka) konkreetsete asjadega kodanike heaks – Bratislava deklaratsiooni vaimus, EE eesistumise prioriteetide järgi, jutt peaks Gondori kroonika lugejale juba tuttav olema.

Pärast lõunat kohtus EP delegatsioon Riigikogu esindusliku esindusega, mille eesotsas esimees Nestor. Siin pikemalt kui valitsusega Brexitist, aga ka tööpuudusega võitlemisest ning jagamis- ja digimajandusest, Uber jne. Ikka oleme lääneeuroopa keskmise jaoks skaala tehnohipide otsas ja mitte andmekaitsjate poolel, aga keegi peab ju seal ka olema ja kes siis veel kui mitte meie? Enne ärasõitu käidi veel läbi Kadriorust, kus president Kaljulaid oma EL-kogemuse ja huviga on kõigile Brüsseli delegatsioonidele huvitatud ja huvitav partner.

Lõunat aga sõin oma IE kolleegi Murphyga. Käisime läbi meie GACi päevakorrad. Vandusime mõlemad, et ei taha, et meie eesistumine oleks vaid Brexitist domineeritud, aga iirlastega kui enim mõjutatud LR esindajatega tuli muidugi ka sellest rääkida. Nende jaoks 3 põhiteemat piiriületus, ühtse (UK-IE) reisimispiirkonna säilimine (nii, et ülejäänud LRdest tulijate jaoks midagi keerulisemaks ei muutuks, pistsime vahele) ja Põhja-Iiri konflikti lõpetanud Suure Reede leppe arvestamine. Nagu ka 29.04 ÜK juhised ütlevad, piiriületuse jaoks tuleb leida loovaid lahendusi.

Murphy vastutada on ka digiturg ja esimest korda olin ma olukorras, kus EEd kannustati igati ambitsioonikust hoidma. Õige tähelepanujuhtimine tegelikult, sest seda on nähtud küll, kuidas eesistuja ka oma paraadalal võib muutuda… ei taha öelda, et kole riigimehelikuks, vaid pigem kompromissialtiks, tahad ju lõppeks kokkulepet saavutada ja siis oled valmis teksti ka rohkem lahjendama kui tavaLRna. Sain vastata, et loodame IE ja teiste samameelsete tugevale survele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga