29.11.2016

[[EE]] eesistumist ettevalmistav valitsuskomisjon pidas oma 32. koosoleku. Kõigepealt kinnitati nn valdkondlikud kõneisikud – 75 inimese nimekiri, kes on suurema tõenäosusega rahvusvahelise (ja muidugi ka [[EE]]) meedia tähelepanu all. Kõige suurem on see koormus Brüsselis, aga neid nimesid täna veel ei kinnitatud. Kinnitati lisapuhkuse andmise soovituslikud juhised. 3 kategooriat, 3-5-10 kalendripäeva, olenevalt intensiivsuseastmest (mille mõõtmise soovituslikud kriteeriumid on juba eraldi välja töötatud).

Komisjonile tutvustati ka eesistumise ajal Eestit külastajate elamus- ja ekskursioonikontseptsiooni. Sellega on kole keeruline. Väga vähesed välismaalased jaksavad kuulata sinu paganlikust minevikust, kannatustest, identiteedist ja suhtest metsaga. Kaasajast pigem, ja lühemalt. Läbivalt saab sisse toppida digiteemat – Raeapteek ja digiretsept, näiteks. Põhiülesanne on Eesti aktsendi edasiandmine ühe erilise välgatusega üldarusaadava ja lühida loo kestel. Kultuuriprogrammi alt on eriline peavalu õhtusöökide juures, eel, ajal toimuv – inimeste vastupanuvõime ajas on siis veel eriti piiratud.

Valminud on ka teemalehtede nimekiri – loetelu 557 meie eesistumise ajal laualolevast eelnõust või vähematel juhtudel teemast (näiteks välispoliitika alal on eelnõusid alati napilt, teemat aga nii et vähe pole). Sadakond 557-st ehk jõuab kas [[MT]] lõpetada või ei jõua need meie eesistumise ajaks veel [[NK]] laudadele. Aga 450 tuuri, sellega tuleb arvestada. Ja alles nüüd algab lehtede valmiskirjutamine – lühisisu, arutlusfaas, lõpetamise võimalus, [[EE]] seisukoht, institutsioonide, teiste [[LR]] seisukohad jne.

Õhtul osalesin [[MT]] peaministri Muscati eesistumiseelsel välkvisiidil Tallinna. Maltalased külastavad sellel tuuril 4 päevaga 7 [[LR]], oma lennukiga. Vaatame, kuidas meie järgmisel poolaastal ja millega. [[MT]] eesistumine tahab üle saada barjääridest EL sees, järelikult tuntakse, et on, millest üle saada. EL võiks maailmas võtta vabakaubandust, laiemalt avatust tähtsaks pidava niši. Mis pole iseenesest ju halb mõte, arvestades valimistulemusi USA-s. Aga kuidas me endi pühendumus avatusele ikkagi on? Loomulikult on [[MT]] esimene prioriteet rändekriisi haldamine ja kõigi [[LR]] solidaarsus seejuures. Kuidas suhestuvad üksteisega veebruari alguses Vallettasse Bratislava jätkuna planeeritud mitteametlik tippkohtumine ja märtsi lõppu planeeritud Rooma tippkohtumine, ei ole veel päris selge – hmm… Loomulikult lugesid maltalased üles ka rea eelnõusid siseturu ja digituru alt. [[MT]] eesistumise aega jääb ka EL tippametikohtade võimalik ümbermängimine, mis [[EP]] presidendi Schulzi värskelt teada antud taandumise järel võib veel ebameeldivalt huvitavaks kujuneda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga