29.11.2015

Kohtumine 28 EL LR juhi ja Türgi peaministri Davutoglu vahel möödus, nagu eelmise ühiskondlik-majandusliku formatsiooni ajal öeldi, soojas ja sõbralikus õhkkonnas. Tegelikult ka, kui asjad hästi lähevad, võib EL-Türgi suhe tõesti uue hingamise saada. Avaldus ja tegevuskava vormistati vaidlusteta, ehkki türklastele on vastukarva EL poolt sisse nõutud viide nende kohustustele “kõikide LR” suhtes – see hõlmab ka CYd, keda Türgi ei tunnusta. Ei välista, et teevad selle kohta ikkagi ka oma avalduse. Türgi peaminister ja CY president surusid samas kätt, seisid grupipildil kõrvuti ja kinnitasid kaunis pateetilises sõnastuses, et on pühendunud Küprose küsimuse lahendamisele. Saarelt kostab viimase aasta jooksul tõesti julgustavaid hääli, paraku mitte esimest korda. Unikaalne on lepe regulaarsete tippkohtumiste kohta kandidaatriigiga. Kunagi suure ehk 5. ehk meie laienemisringi eel toimusid tippkohtumised kõigi kandidaatriikidega, aga ainult ühega pole kunagi olnud. CFSP kõrge esindaja Mogherini kutsus Türgi välisministri kohe 14.12 FACile.

Avalduse ja tegevuskava muud sisu võib lühidalt kokku võtta nii, et Türgi lubab oma pinnal olevate süürlaste eest paremini hoolitseda ja saab selleks EL-ilt 2 aasta jooksul 3 miljardit eurot (selle üle, kuidas see summa kokku tuleb, hakkame veel omavahel piike murdma), tehakse tihedat koostööd illegaalse immigratsiooni vastu võitlemisel, COM koos Türgiga kiirendab viisaliberaliseerimise- ja liitumiskõnelusprotsesside analüütilist ja tehnilist poolt ja ehk tuleb sealtki mingit uut dünaamikat. Samas on oluline tähele panna, et EL ei loobunud kummaski senisest tingimuslikkusest ega senistest tehnilistest teetähistest. Paljusid LR teeb ärevaks avalduses sisalduv viide EL ja LR ümberasustamisprogrammidele.

Vähemalt sama palju, kui mitte rohkem toimub praegu aga kuluaarides. Meediasse on lekkinud DE katsed panna kokku uus ümberasustamisplaan, samuti ideed hakata GRle, kes ilmselgelt ei suuda oma kohustusi eeskujulikult täita, EL abi senisest jõulisemalt pakkuma. Kasutades seejuures – et sissekande lõpu toon resoneeruks alguse omaga – seaduse kogu karmust. Nädal, mis pole nagu õieti veel alanud, tõotab kujuneda huvitavaks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga