29.11.2013

Sel nädalal hoogustusid ettevalmistused detsembri ÜK selleks osaks, mis tegeleb EMU tulevikuga. Teisipäeval šerpade kogunemine, täna kutsusin residentsi lõunale mõne kolleegi, et koos COM presidendi selle ala vanemnõunikuga asja mitteformaalsemalt arutada. On teada, et enne 2014 lõppu-2015 algust suuri institutsioonilisi küsimusi, mis tingiksid EL aluslepingute muutmist, enam arutama ei hakata. Kuna valitakse EP uus kooseis, vahetub COM ja ka ÜK eesistuja. EMU tuleviku alt on seetõttu ainsana üleval nn reformilepingute teema – idee kokkulepetest EL institutsioonide ja konkreetse LR vahel reformide tegemiseks, millega käiks siis kaasas ka rahaline stiimul. Seda ideed on surunud eriti DE, kes aga oli teisipäeval senisest ilmselt tagasihoidlikum. On selgeks saanud, et planeeritud vahetuskaup – “meie” saame reformilepingud, “teie” saate pangandusliidu SRM –  lihtsalt ei tööta. Sest mõlema asja all on veel mitu lahtist kohta, mis omakorda vajavad mingi vahetuskaubaga tasakaalustamist. Reformilepingute puhul on selleks rahaline hüvitis, nn solidaarsusmehhanism – kust raha tuleb, kui palju? Kuidas valida välja just mingid konkreetsed reformid ja kuidas selgitada, miks COM poolt kõigile LR tehtavatest riigipõhistest soovitustest just mõni välja nopiti? Ja kuidas see mõjub muude soovituste usaldusväärsusele? Niisiis on enam kui tõenäoline, et detsembri konkreetseks tulemuseks saab olla SRM ja reformilepingute kohta otsustab ÜK “tööd jätkata”, tellida ehk COM-lt mõni analüüs, nendesamade solidaarsusmehhanismide raha allikate üle. Ja naasta teema juurde alles juunis, mil omakorda peatähelepanu EP valimiste järgsel personalial.

Iseenesest on solidaarsusmehhanism väga huvitav teema. Kuna EL eelarvesse ükski LR raha juurde panema ei hakka, saavad kõne alla tulla vaid mingid garantiid. Laenud? Kuidas see mõjutab niigi eelarvepuudujäägiga maadlevate LR näitajaid? Mis vahet, muide, on ühiselt euroala LR poolt garanteeritud laenudel ja paljukardetud eurobondidel? Kindlasti hakatakse ka küsima, miks ESMis nii palju raha (100 miljonit?) nii-ütelda niisama seisab? Jne. Loodan, et ÜK tõesti COM-lt mingi sellise analüüsi tellib.

Kui ennist kirjutasin, et lepingumuudatust ei esitata, siis EP on ühe avenüü juba avanud, võttes eelmisel nädalal vastu resolutsiooni, et edaspidi peaks parlament ise valima ühe koha, kus istungeid pidada, praeguste Brüsseli ja Strasbourgi asemel. On samas teada (karta), et kui leping kord kuskilt otsast avatakse, on seal kohe nokkijaid hulgi. Kardetavasti kompetentse LRdele tagasi nõudma, nagu UK. See kõik tõstab lepingu avamise künnist veelgi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga