29.11.2012

Hommikupoole kaubandusFAC, mille peamiseks saavutuseks mandaadi kokkuleppimine kaubandusleppe läbirääkimisteks Jaapaniga. Maailma kolmanda majanduse turg on traditsiooniliselt olnud väga kaitstud, kuid nüüd on nad näidanud valmisolekut piiranguid leevendada. Need on peamiselt mittetariifsed ehk regulatiivsed. Suurimaks probleemseks teemaks EL poolelt oli autotööstus, millel tõesti põhjust jaapanlaste konkurentsi karta. Aga kaubandusvolinik De Gucht ütles väga õigesti, et kuulge, leping, kui ta ükskord saab kokku lepitud, astub jõusse umbes 5 aasta pärast ja üleminekuklauslid sensitiivsetele aladele nagu autod, kestavad veel teist samapalju. 10 aasta perspektiivis on küsimus mitte tariifidest Jaapani kaubanduses, vaid Euroopa autotööstuse konkurentsivõimes.

Lõunal arutasid ministrid Venemaa kohustustetäitmist WTO liikmena. Teatavasti on naaberrriik pärast selle organisatsiooniga liitumist mitmed asjad tegemata jätnud, näiteks kasutatud autode ja meid koos LV, FR ja veel mõnega eriti huvitavate elusloomade impordi osas. COM on meie asja truuisti ajanud, teemat on tõstatatud nii kahepoolselt venelastega kui ka WTO foorumitel. Meie nõudel peab teema seisma ka detsembrikuise EL-Vene tippkohtumise päevakorras. Nii et (ka) ses asjas pole Eesti põllumeestel euroliidule ega oma riigile suurt miskit ette heita.

Pärastlõunases Coreper-is 2 teemat, eelseisva ÜK päevakord ja EL laienemine. ÜK peateemaks Van Rompuy raport EMU tulevikust, kus tal tuleb kõvasti pingutada, et tema paber eilsest COM omast sisult maha ei jääks. Eelnõu lubatakse meile 06.12-s. Laienemise intrigeerivamad teemad nagu pika nimega Makedoonia, Serbia ja Kosovo jäid järgmisse nädalasse. Täna käidi läbi üldosa, Horvaatia, Island, Montenegro, Albaania, Bosnia-Hertsegoviina ja tavaliselt üliproblemaatiline Türgi, kellega sel poolaastal ei toimu türklaste enda valikul pea mingit tegevust ega saa ka CY oma eesistumise tõttu pikki kõnesid pidada. Üldiselt rahumeelne ja ootuspärane. Sellle aasta laienemispaketi ainus riik, kellega sammu edasi võiks teha, on Makedoonia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga