29.10.2013

TervepäevaCoreper algas saadikute omavahelise hommikusöögiga, mille peateemaks uute liikmete nimetamine Euroopa Kontrollikotta. Aasta lõpus saab aeg läbi 7 LR esindajal. Lissaboni leping ütleb, et kontrollikoja liikmed nimetab ametisse NK, olles konsulteerinud EPga. Parlament aga on juba paar kuud tagasi andnud negatiivse arvamuse HR kandidaadi suhtes, kuna see ei vastanud selgelt jaatavalt küsimusele, kas ta võtaks oma kandidatuuri ise tagasi, kui EP arvamus tema kohta oleks negatiivne. Nüüd on parlament saatnud 7 kandidaadile kirjalikud küsimused, milles sama küsimus sees. Oleks hea, kui NK liikmed ehk LR hoiaksid siin ühesugust joont ja viitaksid lepingust tulenevale NK otsustuspädevusele. Järgmisel nädalal otsustame ühisseisukoha.

Istungil endal kolmas lauaring EEAS ülevaate kohta. Seekord varasemast pisut vastuolulisemad küsimused – EL institutsioonide vahelised suhted, dubleerimise vältimine, NK välispoliitikaga tegelevate töögruppide juhtimine EEAS või LR poolt jne. On fakt, et CFSP kõrge esindaja nn kahest mütsist – FAC eesistuja ja COM asepresident – sobib esimene ta pähe paremini kui teine, koos kõige kaasaskäivaga, millest võib terve raamatu kirjutada. Arusaadav ka, ühes on ta suur pealik, teises aga üks presidendi kaheksast asetäitjast. Lisaks pole COM sugugi liiga varmas olnud loovutama oma otsustusõigust välispoliitikaga tihedalt seotud aladel nagu arengukoostöö, laienemine jne. Osalt asjad loksuvad aastatega paika, osalt ootavad mõned kindlasti kõrge esindaja vahetumist 2014, uut algust. Tänase arutelu põhjal ei julgegi öelda, et kui hääletamiseks läheb, kas oleks töögruppide EEAS juhtida toomiseks ja EL välispoliitiliste eriesindajate EEASiga integreerimiseks  enamushääled koos. EE iseenesest toetab mõlemat, samas liigse entusiasmita.

Pärast pikki ja kohati piinarikkaid läbirääkimisi on PRES saanud kolm eelnõu kas EPga sisuliselt kokku lepitud (ÜKP pakett) või NK ühisseisukoha triloogideks EPga (kolmandatest riikidest pärit hooajatöötajate direktiiv ja Euroopa uurimismääruse algatus). Tore, eriti esimene.

Vahepeal veetsin kasulikult aega EE eesistumist ettevalmistava valitsuskomisjoni koosolekul, üle videosilla.  Jälle arutasime personalipoliitikat, täpsemalt inimeste motiveerimist. Kuna aga eesistumiseni on nii kaua aega, saab see vaidlus veel tublisti kesta, ennustan. Tulevase eesistumise sisupoole koordineerimine Tallinnas toimub laias laastus olemasolevate stuktuuride ja sissetöötatud rutiinide järgi. Heideti esimene pilk eesistumise korraldusliku poole juhtimisele Tallinnas ja kiideti põhimõtteliselt heaks alalise esinduse struktuur aastaks 2018. Praeguse 80 töötaja asemel saab seal olema 190 inimese ümber. Muidugi, täiesti täpsed arvud otsustatakse väga viimases faasis. Esimest korda räägiti ka turvakontseptsioonist (aega veel küll), protokollilisest korraldamisest (sama) ja hangetest. Viimane on eesistujate õudne peavalu, ega avalike hangete seadused pole eriti paindlikud kuskil ja hankeid tuleb korraldada igasuguste võimatute asjade peale, kaasa arvatud koolitus ja lipsundus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga