29.10.2012

Soovitan lugeda ühe suurima kaasaegse kirjaniku, nobelist Orhan Pamuki hiljutist artiklit Guardianis http://m.guardian.co.uk/commentisfree/2012/oct/26/europe-turning-away-turkey-world?cat=commentisfree&type=article. Sellest võib õppida päris palju EL laienemisprotsessi praeguse seisu kohta ja seda nii EL kui ka kandidaatriigi vaatepunktist. See viimane kipub Brüsseli vaidlustes teinekord unuma või vähemalt tahaplaanile jääma. Pamuki ja paljude ilmalike, moodsate türklaste jaoks on Euroopa suurim väärtus ja tema külgetõmbe allikas juba  üle 700 aasta kestnud, renessansist üle valgustuse, tööstusliku revolutsiooni ja Suure Prantsuse revolutsiooni  inimesi liikvel hoidnud püüdlus moderniseerimisele. Mis on ju tegelikult püüdlus enda paremaks muutmiseks. Sarnast muundumist soovib kogeda ka Türgi. Kunagi ütles välisminister Davutoglu COM laienemisvolinik Rehnile: Integratsioon EL-iga on osa Türgi moderniseerimise protsessist, mis on kestnud juba 200 aastat.

/Eks ka Kesk- ja Ida-Euroopa riikidele oli just moderniseerimis-, muutmisvõime julgeoleku kõrval EL-i teine tohutult külgetõmbav nähtus. Kuipalju reforme on meil lihtsam olnud teha EL-i saamiseks, EL-i rahalisel ja nõustaval toel!/

Aga nüüd küsib Pamuk, kas Euroopa sulgub? Tõesti, praegu ei paista laienemisele just liiga head ajad olevat. Eks 12 riigi liitumine 3 aasta jooksul 2004-2007 rapustas senist EL-i päris korralikult ja teiseks toob majanduskriis alati välja halvima nii inimloomuses, nii ka valitsustes – sulgumissoovi, protektsionismi, egoismi. Uutele potentsiaalsetele tulijate vaadatakse seetõttu esmalt kui suurte kulpidega ahjualustele. Teiseks võõristatakse Türgit, kel tohutu suur ja 99% islamiusku elanikkond. Aga Pamuk tuletab õigesti meelde, et Euroopa teeb atraktiivseks mitte tema kristlik kultuur või kristlik pärand, vaid just see positiivse tranformatsiooni, muutumise, moderniseerimise jõud. Vahetevahel on vaja, et just eemalseisjad, väljaspool olijad, Euroopale tema tugevusi, tegelikku olemust ning sellega seotud kohustusi ja vastutust meelde tuletaksid. Püüame siis sügishooajal toimuvates laienemisaruteludes, mis päädivad detsembri GAC-iga, oma vastutuse väärilised olla.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga