29.06.2017

Hommikul kohtumine FR EL-ministri Loiseauga. Olime osa jutust juba eile peaministrite Ratase ja Philippe´ õhtusöögi lauas ära rääkinud, parimate FR diplomaatiliste traditsioonide vaimus, kus tähtsaimad asjad tõstetakse “pirni ja juustu vahel” ehk siis eesti mõistes umbes magustoidu ja kohvi ajal. Tutvustasin (täna, ametlikul kohtumisel) meie plaane GACiks, nii tava- kui artikkel 50 formaadis. FR poolt täielik toetus küberkaitse strateegia järelduste vastuvõtmisele – hea, sest see pole täiesti loomulik, et just EL asjade ministrid selle teemaga tegelevad, võiks vabalt mõelda ka kaitse- või siseministritele. Kuna aga (eeldatavalt) käsitleb COM poolt esitatav strateegia teemat väga laialt, sõjalisest taristust asjade internetini, nii et GAC horisontaalse nõukoguna oleks täitsa sobilik kokkuvõtmise koht. Brexiti osas kiitmise mõlemad pealäbirääkija Barnier´d ja me koordineerime temaga tihedalt ka arutelusid-aruandmisi LRdele.

FR on mures kahe teema pärast, mis puudutavad Kesk- ja Ida-Euroopat. Õigusriigi olukord mõnes meie piirkonna LR ja EL sotsiaalsammas, eriti lähetatud töötajate direktiiv. Õigusriigi osas on jäme ots COM käes, hetkel ei saa NK kui institutsioon õieti midagi teha, ja institutsiooni me ju vähem kui 2 päeva pärast esindame. Sotsiaalsamba ja lähetatud töötajate üle vastasin omapoolsete selgitustega kompromissi keerukusest, konkurentsivõime hoidmise vajadusest ja pisut laiemast vaatest, tasakaalust siseturu süvendamise ja sotsiaalmõõtme vahel. Selge, et sotsiaalmõõde saab olema üks keerukamaid teemasid meie eesistumise ajal.

Pärastlõunal juhatasin COM Tallinna-esinduse korraldatud debatti EL tulevikust, paneelis president Kaljulaid ja COM asepresident Ansip. Mõlemad tunnevad EL-i väga põhjalikult, Ansipilt sajab kõike digitaalset nagu rahet ja Kaljulaid on palju mõelnud EL ülesehituse, kompetentside jaotuse ja muu sellise peale. Õpetussõnu jagus ka EE valitsusele, eriti 29.09 digitippkohtumise kohta. Ei taha pateetiliseks minna, sajandist ei räägi, aga selline võimalus, et EL tuleb tipptasemel meile kohale, kuulama ja sihte saama, juhtub Eestiga kord põlvkonna jooksul. See võimalus tuleb Eesti ja maailma parimate abil ära kasutada. Tänasest arutelus soovitati keskenduda e-valitsusele (inimesed on internetis, nüüd peaksid ka valitsused), küberkaitsele, 5G-le, oskuste suunamisele, valitsuste nn järelejõudmisele kodanikele, kes juba on globaalsed diginomaadid – nendega side, nende maksustamine jne.

Lõpetuseks olin päevauudiste valguses sunnitud üle kordama oma lootust, et meie poliitilisel eliidil on piisavalt vastutustunnet, et saada aru eesistumise prioriteetsusest omavahelise nätsimise ja kohalike valimiste ees. Alates 2012, meie ettevalmistuste algusest, oleme (ametnike vahel) aeg-ajalt ikka riske hinnanud… ja tõrjunud endast alati mõtet, et eesistumise ajal võiks Eestis valitsusega midagi juhtuda. Ennast siis ikkagi kuidagi mõnest teisest vastutustundlikumaks pidades. Vastutustunne oli tänase arutelu üks läbivaid mõisteid ja mõtteid.

Õhul meie eesistumise avakontsert Kultuurikatlas. Gondori kroonika lugejad pole harjunud nägema põhjapanevaid, paikapidavaid ja täppiminevaid kultuuriarvustusi, nii ka täna. Cool olemine on rahvusvahelises keskkonnas neetult keeruline. Aga täna vist tuli meil välja. Igatahes pingevabalt tegime seda küll ja pingevabalt endaks jäämine on pea alati väärtus. Kontserdist jäid küll ilma COM volinikud (peale president Junckeri ja asepresident Ansipi), lennuk (õnneks mitte meie tellitud või oma) läks katki, jõudsid kohale hiljem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga