29.05.2017

Pika vahe pidanud EE eesistumist ettevalmistav komisjon pidas taas istungit. Loogiline kah, sest pärisasja lähenedes ja sisuliseks minnes lähebki rõhk ametnike ettevalmistustelt, kordadelt, tabelitelt jne operatiivse diplomaatilise ja poliitilise sebimise peale. Aga mõni korralduslik otsus oli veel teha.

Salvest ehk töörühmade juhtimisega seotud inimeste nimekirjast arvati mõned välja ja mõned juurde, kokku on seal siis 470 inimest. Jaanuaris otsustasime, et viimased vabad kohad esinduses EL juures Brüsselis jagame alles juunis, vahetult eesistumise eel. Isegi hästi pidasime vastu, mai lõpuni: kaks läksid siseministeeriumile ja üks välisministeeriumile Brexiti õigusküsimuste ja muu juriidilise tiimi toetamiseks. See on täpses vastavuses hetke poliitiliste prioriteetidega, ainus hirm on, et juulini, kui meie eesistumine algab, on veel 5 nädalat aega. Aga ühel hetkel ei saagi enam Tallinnast lisainimesi saata, siis toimub akuutne kriisihaldus (seda on eesistumine oma olemuselt nagunii) ja siis saad sa toetuda vaid neile inimestele, kel vajalike inimeste mobiilinumbrid olemas. Anti ülevaade riigipeade tasandil Tallinnas toimuvast digikonverentsist. Või ükskõik kuidas seda ka ei nimeta, see on meie eesistumise kõige nähtavam ettevõtmine nii osaluse (oodatava) taseme kui EE maine mõttes. Ametnike komiteel pole siin sisu mõttes suurt arutada, aga selle korralduse ideede hetkeseisust nii ülesehituse, asukoha kui turvalisuse mõttes saime õpetliku ülevaate.

Lõpetuseks naaklesime selle üle, kas ministrite tasemel toimuvate ürituste kohta peavad ministeeriumid Riigikantseleiga sõlmima kirjalikku lepingut meenutava kokkuleppe või piisab ürituse parameetrite registreerimisest eesistumise digikeskkonnas. Kuna ühiskond ja riik me ümber on nii lepingukeskne, siis vajusime üllatusteta kirjaliku kokkuleppe varianti toetama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga