29.05.2013

Coreper-i hommikusöök, misjärel kuni 17-ni kestnud Coreper. Palju pudinaid nagu 06.-07.06 JHA ettevalmistus – tuleb pika päevakorraga nõukogu. Andmekaitse määrusega liiguti isegi edasi ja isegi EE ei pidanud olema padukriitiline. Pisut oli kraaklemist Euroopa põhiõiguste harta järgimise järelduste üle, kus HU on ülisensitiivne. Veidi muutsimegi teksti, suunaga et COM peab ikka olema täiesti objektiivne ja kohtlema kõiki LR võrdselt.

Päeva peateema oli 2013. aasta I lisaeelarve ehk HR liitumisega seotud eelarvetäiendus. Ma ei teadnud ka, et juba liitumispäeval ehk 01.07 peavad mingid rahasummad reaalselt uue LR poole liikuma, aga peavad, näe. Kõik on nõus, et käesoleval aastal tuleb HR-le eraldada 374 miljonit eurot, see on EL rahvusvahelise õiguse järgne, liitumislepingus sätestatud kohustus, aga kust ja kuidas see võtta, pole üheselt selge. Seekord ei aita ka tavaline kvalifitseeritud häälteenamus, millega eelarveküsimusi enamasti lahendatakse (sest rühm vintskeid netomaksjaid jääb tavaliselt kõigele vastu), kuna kui läheb MFF lagede muutmiseks, siis on vaja ühehäälset otsust. Tänasel arutelul toetas lõviosa LR PRES kompromissettepanekut. Nn vastalistest olid kõik valmis liikuma, kuid igaüks pakkus enam-vähem välja ka oma erilise lahendusvariandi. PRES lubas kõigiga töötada, aga nentis ohates, et EP juures enam palju liikumisruumi pole. Asjaga on igatahes kiire. Kui juuni lõpuks pole otsust, siis on EL rikkunud lepingut ja veel enam, kannatab tugevasti ühenduse maine. Õnneks suudab “kohmakas, amorfne, krigisev, riiakas” jne, jne, EL sellised otsused tavaliselt 5 minutit enne 12 siiski ära teha. Närvirakke kulub selle juures aga hulganisti.

Lõunat sõime Põhja- ja Baltimaade kolleegidega, ka Islandi ja Norra omaga. See on ilus ja sõbralik traditsioon, toimub keskmiselt kahe kuu tagant. Peamised uudised Islandi liitumisprotsessist, kus väga suurt edasiminekulootust vist enam pole. Uus valitsus koosneb kahest eurovastasest erakonnast, kes kasutavad kõiki võimalusi, et protsessist lahti öelda. Näiteks lubab koalitsioonileping põhjaliku raporti koostamist senisest läbirääkimiste käigust, kõlab ilusti… kui ei teaks, et Islandi välisministeerium juba koostas aprilli alguses samal teemal põhjaliku raporti. Järelikult ei sobi, järelikult on vaja “õiget”. Kahju, kui nii peakski minema, EL-i on vaja iga Euroopa riiki, ja miks siis mitte ka mõnd põhja poolt ja jõukamat, vahelduseks?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga