29.04.2017

Erakorraline ent siiski ametlik 27 LR osalusel toimunud ÜK kiitis kõigepealt ilma aruteluta läbirääkimissuunised heaks. Seejärel toimus poliitiline arutelu, suuresti oma ühtsuse kinnitamiseks. Eestis pole seda ühtsuse asja vaja liiga palju korrata, aga rahvusvahelises ajakirjanduses kordub see teema – algul uskumatusega, siis üllatusega, praegu enamasti tunnustavalt – väga tugevalt. Ka UK meedias on meelde tuletatud, et Briti välispoliitika eesmärk on sajandeid olnud mitte lasta mandri-Euroopa riikidel enda vastu koonduda. Loomulikult praegune olukord aga see, mis 1700 või ka 1900, ja mitmed riigijuhid rõhutasid ÜKl, et meie ühtsus pole miski, mis on UK vastu, vaid vajalik oma positsioonide selgeks esitamiseks.

Positsioonid on igatahes tugevad, kodanikele ja ettevõtetele tahetakse samu õigusi jätta mis praegu, rahalised kohustused tuleb täielikult täita jne. EL vaimule kohaselt on ka erilises olukorras olevate LR mured ära nimetatud – unioon seisab kõigi oma liikmete eest. Nüüd järgneb siis läbirääkimiste protsess, mis saab alata pärast 08.06 parlamendivalimisi UK-s. 03.05 lubas COM esitada täpsema läbirääkimisjuhise, mis sisaldab detailsed seisukohad iga läbirääkimisteema kohta. Eriti kodanike õiguste osas on kümneid täpseid olukordi, mida tuleb reguleerida ja seda õiguslikult siduvas vormis. Pealäbirääkija Barnier soovib läbirääkimisi pidada 4-nädalaste tsüklite kaupa – positsioonide selgitamine LR vahel, kontaktid UK-ga, ametlikud läbirääkimised ja siis LR informeerimine. Loodame, et sellist selget struktuuri õnnestub pidada.

23.06 ÜK peab heaks kiitma 2 Londonis paikneva EL agentuuri ümberpaigutamise protsessi – uuele asukohale esitatavad kriteeriumid ja kuidas LR vahel kokkuleppele jõuda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga