29.04.2015

Hõlpsavõitu poolepäevane Coreper võttis kõigepealt 18.05 FAC päevakorra. Osalevad välis- ja kaitseministrid. Kaitseministrid arutavad CSDP missioone, sealhulgas võimalikku missiooni Liibüas. Koos valmistatakse ette juuni ÜK, kus mh päevakorras julgeolekustrateegia ülevaatus. Välisministritel igikestev Lähis-Ida rahuprotsessi teema. PL tegi ka hoiatuslasu ja küsis, kas on mõeldud võimalusele, et ministrid saaksid FACis arutada idapartnerluse Riia tippkohtumise deklaratsiooni teksti, kui Coreper kokkuleppele ei jõua. Tõsi, et iga samm ses asjas on olnud neetult raske. EEAS hakkas seepeale muidugi kätega vehkima, aga sõnum selle kohta, et ollakse valmis ka poliitilise tasandile minema, oli saadud, mis hea.

EEAS andis ülevaate EL-Ukraina tippkohtumisest. Positiivsena tuleb mainida COM presidendi Junckeri kindlat kinnitust, et kaubanduslepe hakkab jõustuma 01.01.2016, ärgu keegi unistagugi veelkordsest edasilükkamisest. Ukrainlased küsisid peamiselt kaht asja, viisavabaduse päeva ja EL missiooni Ida-Ukrainasse, mida sõjalisemat, seda parem. Esimese üle hakkame veel Brüsselis kõvasti piike murdma, COM raport tehniliste tingimuste täitmisest on neil sisemisel kooskõlastusel, aga poliitilised järeldused sellest – mida täpselt ukrainlased veel tegema peavad, seisab alles ees. Sama Gruusiaga, ehkki seal meie andmetel tehniline hinnang positiivsem. Missioonist ütles ÜK eesistuja Tusk, et rahuvalvemissiooniks pole ELis valmidust, aga mingist hindamismissioonist (assessment mission) võiks mõelda. Ütlesime siis paari samameelsega, et hakkaks mõtlema?

Andmekaitse määrus hakkab meil lähiaja töötunde täitma. Täna uriseti andmesubjekti teema üle (andmesubjekt on eesti keeles see inimene, kellele andmed kuuluvad). EE sai PRES lähenemisega nõustuda, aga suur enamus ei saanud. Juuni JHAl tuleb pikk öö, kui selle määrusega tõesti lõpule jõuda kavatsetakse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga