29.01.2018

Brüsselis artikli 50 GACil. Läbirääkimisdirektiivid üleminekuperioodiks olid juba eelmisel nädalal Coreperis kokku lepitud, täna kiideti aruteluta heaks. Perioodi lõpp peaks (loogiliselt) olema 2020 lõpp, kuna siis saab otsa ka praegune MFF. Seni kehtib kogu EL õigus koos järelevalve ja vaidluste lahendamise korraga vastavalt COM ja Euroopa kohtu poolt. UK peab ka üleminekuperioodil kohaldama muudatusi EL õiguses. Kodanike õigused peavad samamoodi edasi kestma. Kahe viimase punkti üle on oodata eriti tõsiseid läbirääkimisi UK-ga. Pealäbirääkija Barnier on juba järgmisel nädalal uueks vooruks valmis. Samaaegselt vormistab COM 2017 detsembris esialgselt kokku lepitud lahkumistingimusi juriidilise lepingu mustandiks, mis lähinädalatel LR ette peab jõudma. Ja loomulikult oodatakse UK täpsemaid positsioone tulevikusuhteks, ilma selleta on raske 22.-23.03 ÜKl vastu võtta läbirääkimissuuniseid selle üle. Viimase argumendiga pareeriti täna ka LR arutelu- või positsioneerimisalged tulevikusuhete teemal. Mõned mainisid CFSPd, mõned teenuseid, aga mis sa ikka arutled, kui teise poole soove pea üldse ei tea. Oli lühikesevõitu koosolek seega.

Hommikupoolikul kohtusin NK peasekretäri Tranholm-Mikkelseniga 23.02 mitteametliku ÜK teemade üle. Institutsionaalsetest küsimustest tuleb riigijuhtidel arutleda tasakaalu üle tippametikohtade jagamisel. EP on selgelt öelnud, et ei kiida COM presidendikandidaadina heaks kedagi, kes pole olnud oma poliitilise grupi tippkandidaat. Lissaboni leping sellist asja küll ette ei näe, ja lisaks nõuab see ÜK liikmetelt seisukohta, kuidas muude tippametite määramisel erinevaid tasakaaluelemente (geograafia, suured-väikesed LR, poliitilised grupid) arvestada. Otsustamist, hiljemalt juunis 2018, vajab EP  koosseis, kus EEl on võimalus üks koht juurde saada, samas pole sugugi kindel, et kõigile sobib 73 UK MEP kohast mõne allesjätmine Brexiti järel. Lisaks teeb siin vett sogaseks üleeuroopaliste nimekirjade sisseseadmise soov, mis vähemalt 2019 valimisteks praktiliselt ja juriidiliselt võimatu tundub. MFFi üle tulevad 23.02 arutlusele prioriteedid, üldmaht ja võimalik euroala eelarve – viimane küll üsna vähetõenäoline.

Kohtusin põgusalt ka uue AT kolleegi Blümeliga, kes hakkab nende eesistumise ajal 2018 teisel poolel tegema täpselt sama, mis mina 2017 – EP ja GAC. Jagasin kogemust, lubasin igati nõu ja soovisin edu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga