29.01.2014

Tänane Coreper koos lõunaga tõestas taas kord, kui keeruline võib olla PRES elu ning kuidas võivad erineda tegelikkus ja selle peegeldus meedias. Kõigepealt vaidlesime Euroopa üldkohtu kohtunike arvu suurendamise üle. Kohus on ülekoormatud ja praegused 28 kohtunikku, igast LRst üks, ei saa töö hulgaga hakkama. Pikad menetlused õnnestavad ka kodanike usaldust EL, tema instititutsioonide vastu. 3 aastat kestnud vaidluste tulemusena on saavutatud ühine arusaam, et luuakse juurde 9 kohtuniku kohta (mõned oleksid rohkem tahtnud, netomaksjad jälle vähem, nagu ikka). Aga kuidas neid 9 määrata, olukorras, kus kõik LR ei saa kohta? Meie ja väiksemad LR toetavad võrdse rotatsiooni põhimõtet, suuremad ja kohus ise aga sellist, kus iga kord valitakse välja “parimad kandidaadid”, lootes, et suurtel on siis eesõigus. Nüüd tahab PRES kohtunike arvu suurendamist EPga kokku leppida, sest viimase koosseis hakkab lõpetama. Aga kuni pole kokku lepitud nende lisakohtade täitmise protseduuris, kardame meie koos liitlastega, et juhtub see, et kõigepealt teevad kõik koos võileivad ja siis üks osa sööb need omaette ära. Leppisime siiski, et PRES võib hakata EPga rääkima, tuues paralleelselt ka nimetamise protseduuri Coreperi arutlusele. Seadusandlikke akte ongi meil praegu vähem, aega iseenesest peaks leidma. Sest kui üht asja pole ekspertide tasandil 3 aastaga suudetud lahendada, tuleb see jah aste kõrgemale tuua.

Lõunal rääksime kõrgetasemelisest omavahendite töögrupist (vt ka Gondori kroonika 22.01). PRES tegi ettepaneku nimetada mitte 3, vaid 4 kandidaati ja siis küsida COMlt ning EPlt, et ehk on nemad ka nõus gruppi suurendama. Ma ei usu, et see läbi läheb, pigem näeme pisut ebatõsised välja. Aga asi selles, et üleeile esitas PRES 3 kandidaati, kelle hulgas polnud endisest NK peasekretärist suure asutajaliikme esindajat. Nüüd oli ta siis neljandana juurde pandud. Kui PRES oleks ta kohe kolme hulka arvanud, oleks täna üpris kindlasti konsensus saavutatud. Nüüd aga vangutati enamasti lihtsalt pead ja mina kordasin Orwelli: Neli kandidaati hea, kolm kandidaati parem! Homme õhtuks peame oma seisukoha ütlema, aga juba täna teatas mõni LR, et ei saa 4 esitamisega nõus olla. Praeguseks on selge, et grupis hakkab olema a) väga palju idaeurooplasi ja b) väga vähe naisi.

EEAS ja COM andsid ülevaate eilsest EL-Venemaa tippkohtumisest. Selle meediakajastus, näiteks EUobserveris, on olnud pehmelt öeldes vildakas. Toon kohtumisel oli palju selgem, kui pressikonverentsil ja EEAS küsisiki, et kuulge, kas te tahate, et me üksteist kaamerate ees teravustega kostitaksime? Igatahes, formaadi lühendamine EL poolt andis soovitud tulemuse, tegemist polnud business as usual´ga ja poolteisttunnisel kuuesilmakohtumisel öeldi välja palju asju, mis aastate jooksul viisakusest või kavalusest ütlemata jäänud. Igasugused konsultatsioonid idapartnerite assotsiatsioonilepete üle on kahepoolsed, EL-Venemaa vahelised ja käsitleb üksnes lepete mõju Venemaa majandusele. Lisaks nõudsime täna, et neist konsultatsioonidest informeeritaks peale EL LR ka idapartnereid. Tippkohtumisel tehti selgeks, et edasiliikumine viisaküsimustega sõltub ka suhete üldisest atmosfäärist, mitte ainult tehniliste nõuete täitmisest (meie maitsele vastaks, kui sõltuks otse ka inimõiguste olukorrast Venemaal. Sel lihtsal põhjusel, et mida keerulisem sellega, seda suurem on põgenike oht ja seda raskem on EL LR valitsustel oma kodanikele selgitada, miks sellisele riigile uksed avada). Edasiliikumist uue raamlepingu üle analüüsitakse põhjalikult järgmisele tippkohtumisele (03.06 Sotšis) eelneval ajal. Mitte ei teatatud kohesest edasitormamisest, nagu Vene pool oleks ehk tahtnud.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga