28.10.2014

[[Coreper]] sõi lahkumislõunat [[COM]] presidendi Barrosoga. Viimane esines, nagu juba mõnd aega, üpriski kaitsepositsioonidelt, nii EL kui oma institutsiooni poolest. Seoses koosseisu vahetumisega pole Barrosot EL-teemadega tegelevas rahvusvahelises ajakirjanduses just liiga soojade sõnadega üle külvatud. Võib-olla kirjutan ka ise tema ajast kunagi, kui praegune töö läbi saab. Siin mainin aga rangelt isekast vaatepunktist seda, et tema 10 aasta tähtsamaid asju oli 2004-2007 liitunute absorbeerimine [[COM]] süsteemis, sealhulgas uute töõtajate paigutamine, ka juhtivatele kohtadele. Selles aitas teda kõvasti toonane haldusvolinik Kallas, aga Barroso saavutus jääb märkimisväärseks. Edasi pean ma ütlema, et [[EE]] sai talt alati mõistmist (selle eelduseks muidugi on, et ei küsi liiga tihti) ja lõpuks, mind võttis ta ju tööle, kui Rehn 2010 laienemisvolinikust järsku rahanduse omaks tehti ja mul ta juures töö otsa sai.

[[Coreper]]i pärisistungi esimene emotsionaalne päevakorrapunkt oli lehtedes ja [[ÜK]]l juba möllanud sissemaksete ümberarvestuse teema (vt Gondori kroonika 23.-24.10.2014). [[COM]] andis kõik seletused, miks, kuidas, mis ajastus ja kuidas need numbrid, mis [[UK]] puhul tõesti 2 miljardi võrra tõusis, saadi. Kõigile samade reeglite järgi ja kõigile olid need numbrid teada hiljemalt 17.10 eelarve töörühmaks. Seega, kui kuskil mõni valitsusjuht [[ÜK]]l üllatus, siis jäi info tema enda valitsusaparaadis kinni. Aga see ei muuda probleemi olematuks. [[UK]]s, [[NL]]s, [[GR]]s jm on meedias suur kisa lahti ja valitsus täielikus kaitsepositsioonis. [[PRES]] lubas siis panna teema 07.11 [[ECOFIN]]i päevakorda, et las ministrid arutavad. Siin paraku väga pole midagi arutada, reeglid on selged, numbrid ka ja sõnum, et hakkaks reegleid muutma, sest nende järgi tulevad “valed” numbrid, oleks EL usutavuse mõttes äärmiselt vale. Lisaks on 2014 eelarvega teisigi poliitilisi probleeme kui sissemaksete ümberarvestamise asi. Viimane muudab aga kogu asja veel raskemaks ja töömahukamaks.

Venemaa sanktsioone arutas [[Coreper]], sest oli selleks juriidiliselt kohustatud, ülevaatus pidi tulema 3 kuu järel, nagu juuli lõpus ise otsustasime. Aga pärast eelmise nädala [[FAC]] ja [[ÜK]] arutelusid (ja kõigepealt loomulikult Ida-Ukraina olukorda ja Venemaa suhtumisi arvestades, kus esile kerkis tänane välisminister Lavrovi avaldus, et loomulikult tunnustab Vene separaatvalimisi Ida-Ukrainas) polnud täna pikka juttu. Ülevaatus loeti tehtuks, sanktsioonide põhjused jätkuvalt jõus olevaks, kuulati ära [[COM]] ettekanne sanktsioonide mõjust Venele ja vastusammude palju väiksemast mõjust [[LR]]le. Lisaks märgiti hea meelega, et seekordse ülevaatusega ei kaasnenud meediafooni, et EL arutab aktiivselt sanktsioonide nõrgendamist-muutmist-lõpetamist. Kinnitati vajadust olla järgmisteks aruteludeks hästi valmis (küllap esitab [[COM]] 3 kuu pärast jälle andmeid mõju kohta) ja ka meie arvates peaks see arutelu siis vaatama ka mingeid laiemaid teemasid – EL paindlikkus, kiirus ja reaktiivsus/proaktiivsus sanktsioonide kehteastamisel,  mõjud kolmandatele riikidele, elluviimine eri [[LR]]des jne. Ja Krimmi sanktsioone tuleb täitsa eraldi vaadata.