28.08.2014

Esimene puhkusejärgne tööpäev Brüsselis. Teemad samad, mis juulis, nagu poleks ära käinudki – Venemaa, Ukraina, Mogherini. [[Coreper]] pidas tavapärase lauaringi 30.08 [[ÜK]] järelduste üle. Ametissenimetamistest me ei rääkinud, see on riigijuhtide asi. Kuid igal juhul on selge, et [[ÜK]] eesistuja Van Rompuy tahab vältida kaht asja – et juba teine selleteemaline erakorraline [[ÜK]] ebaõnnestuks ja et tuleks jälle hääletus, vaid otsus tehtaks konsensusega. Seepärast on hetke tugevaim kuulujutt, et Van Rompuy järeltulijaks saaks [[PL]] peaminister Tusk ja [[CFSP]] kõrge esindaja Ashtoni asendaks ikkagi [[IT]] vähekogenud välisminister. Loogika selles, et sotsid peavad midagi saama, itaallased on [[EP]]s sotside suurim rühm ja [[EKP]] presidenti ja [[ÜK]] eesistujat üks [[LR]] korraga ei saa saada. Aga juulis tõusnud protestitormil Mogherini vähese kogemuse ja ka liigse Vene-sõbralikkuse üle on niipalju mõju olnud, et tema nimetamist tasakaalustaks idaeurooplase, ja lausa meie regiooni kandidaadi saamine Van Rompuy kohale. Valitseva arvamuse kohaselt oleks Tuski järel või kõrval šanssidelt järgmised [[LV]] ja [[EE]] ekspeaministrid Dombrovskis ja Ansip. Aga ükskõik millise puhul neist kolmest peame [[EE]] vaatevinklist selle paketi tasakaalustatuks pidama.

Seega rääkisime [[ÜK]] välisasjade osast. Gazast, Iraagist/Süüriast, Liibüast ja ebolast vähem, Ukrainast-Venemaast suure enamuse ajast. Hakkab kujunema arusaam, et viimaste päevade sündmused ei jäta muud võimalust kui et asju täpsemate nimedega nimetada, olgu selleks siis sõda, agressioon või invasioon. Olemasolevad või õigemini toimunud kohtumiste formaadid – Genf, Berliin, Minsk, ei anna ükski õieti mingit lootust diplomaatilisele lahendusele. Sellel vaatamata mainib laupäevane [[ÜK]] nad suure tõenäosusega siiski ära. Aga võtmeküsimuseks on täpne sõnastus Vene tegevuse kohta Ida-Ukrainas, kus küllap öeldakse kindlas kõneviisis, et Vene sõjaväelased tegutsevad Ukraina pinnal ja siis tuleb ju kohe küsimus, et mis sellest järeldama peaks. Tänase lauaringi järel ennustan uute sanktsioonide laualetulemist – ja mis meil üle jääb, kui senistel sammudel oodatud mõju pole?

Isiklikuks professionaalseks rahuloluks andis täna põhjust hea koordinatsioon samameelsetega ja koos Tallinnaga operatiivselt tekitatud Brüsseli ainus pärisvaluuta – omapoolsed konkreetsed tekstiettepanekud, mis said õige paljude [[LR]] toetuse osaliseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga