27.-28.06.2013

Seekord kujunes ÜKst endast olulisemakski see, mis toimus vahetult eel, järel ja kõrval. Ööl vastu neljapäeva leppisid rahandusministrid erakorralisel ECOFINil kokku pankade kriisihalduse direktiivis. Selle tähtsus seisab esiteks selles, et nüüd on selge ja kindel – Euroopas kehtib pankade päästmisel bailin põhimõte, see tähendab, et oma varaga peavad osalema ka investorid, aktsiaomanikud ja teavatatel tingimustel ka suurhoiustajad, pangandus pole enam praktiliselt riskivaba äritegevuse ala. Teiseks on nüüd avatud tee SRM eelnõu esitamisele, mida COM on lubanud teha veel enne suurt suve, mis saabub Brüsselisse juuli lõpus.

Neljapäeva hommikul tegid EP ja COM president ning IE peaminister MFF üle lõpliku kompromissi. Peensusi pole vaja siin seletada, oluline on, et tänaõhtuse erakorralise Coreperi kinnitusel on NK poolt lukus nii MFF lõpptekst kui ka EL institutsioonide ametnike personalieeskiri (mis oli poliitilises mõttes ka MFF paketiga seotud). 03.7 on EP lubanud hääletada poliitilise resolutsiooni üle, mille juures on MFF määruse ja institutsioonidevahelise leppe tekst, mis enam muutuda ei tohi. See annab parlamendi poolt poliitilise lubaduse. 09.7 kiidab need 2 teksti heaks ECOFIN ja septembris oleks siis parlamendis juriidiliselt siduv lõpphääletus. Loodame, et nii ka läheb. Samal ajal edenetakse ka 2013 aasta mõlema lisaeelarvega.

Riigipead ja valitsusjuhid ise keskendusid noorte tööpuudusele, kus vaidlus käis peamiselt selle üle, kas 6 miljardit sellega võitlemiseks on piisav (ega ole küll), EMU tulevikule, kus reformilepingute teema laisalt edasi kerib (järgmine arutelu oktoobris, mil vahepeal toimunud DE valimised ehk mõjutavad ka edasise dünaamika suundi), kiideti pangandusliidu arenguid (vt esimene lõik). Lisaks laiendati EIB investeerimisbaasi, niipalju siis majanduse elavdamise kohustuslikust kavast. Järelduste lõpptekst siin.

Mis aga pisukese mõtlemise järel selle ÜK juures vast kõige olulisem ja rõõmustavam tundub, on EL jätkuv atraktiivsus. Vaatame üle – alustati liitumisläbirääkimisi Serbiaga (mitteüllatuslikult ei õnnestunud kõrgel esindajal Ashtonil ÜKd veenda Serbia juurde naasmata olla, vt Gondori kroonika 25.06.2013), märgiti stabiliseerimis- ja assotsiatsioonilepingu kõneluste algust Kosovoga. Veel olulisemana tervitati LV peatset eurotsooni saamist ja kõige tähtsamana HR euroliiduga ühinemist 3 päeva pärast. Ärgu tuldagu ütlema, et võõristus ainult kasvab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga