27.12.2013

Valmis esinduse aastaaruanne, kuhu panustasid kümned inimesed, kellele kõigile suur tänu. Kuigi ametlik tähtaeg on 15.1, siis mulle on alati meeldinud aasta lõpuks valmis teha, siis on tehtud, ja pealegi võib 15. jaanuaril juba uus hooaeg täiega käimas olla. EL-is oli majanduskasvu taastumise algus, akuutset kriisitunnet enam polnud. See on muidugi hea, sest inimene ei jaksa pidevalt kriisiolukorras tegutseda, normaalset elu tuleb ka elada. Kuid teisalt näitab reaalne elu paraku, et vajalikke reforme (ja neid vajavad eranditult kõik [[LR]]) teevad poliitikud pahatihti vaid siis, kui surm silme ees, kui tõesti teisiti enam ei saa. Ja siis võib ikkagi poliitiline surm saabuda. Nii tähendab kriisi taandumine ja [[LR]] laenuraha odavnemine selle tunde süvenemist, et saime ju hakkama, järelikult “asi” töötab (on see siis oma riigi asi või euroala arhitektuur) ja mis siin ikka enam niiväga tõmmelda.

Tundub, et EL ja euroala poliitilistele liidrite meelest on senine, Maastrichti lepinguga paika pandud ja lõppeva kriisi ajal majandusvalitsuse raamistikuga tugevdatud institutsiooniline arhitektuur [[EMU]] toimimiseks põhimõtteliselt piisav. Lisaks väga pika vinnaga rakenduv pangandusliit. Midagi suuremat (loe: edasist suveräänsuse jagamist, enamate poliitikavaldkondade ühtsele koordineerimisele allutamist) vajalikuks või tehtavaks ei peeta. Loodame, et neil on õigus. Loodame, sest EL-vastaste meeleolude, kriisiväsimuse süvenemine mitmetes [[LR]]des teevad uute suurte lõimumissammude astumise nagunii väga vähetõenäoliseks. Kindlasti ei üritata selliseid samme aga aastal 2014, mil tegeldakse soolaga poliitika ja diplomaatia leival – ametissenimetamiste, valimiste, diilide, institutsioonidevaheliste koridoriluuremängudega. Ma ei taha seda sugugi halvustada ega pisendada, tippametimeeste nimetamised, võimu jagamine on üliolulised järgmiseks 5 aastaks, kauemakski, kui õnnestub pukki panna mõned suutlikud visionäärid.

[[EE]]l võib 2014. aastal olla Brüsselis mõndagi võita. Laitmatu riigirahanduse ja innovaatilise e-riigi maine lubab püüda raskeid ja huvitavaid portfelle uuele eestlasest [[COM]] volinikule. Osav tegutsemine Berlaymonti koridorides võiks tuua kõrgelt hinnatud kabinetikohti praegusest enamatele eestlastele. Asjalik ja informeeritud osalemine [[NK]] aruteludes uue institutsioonidevahelise jõudude vahekorra ja sellega tegelemise taktika üle võib riigi mainet parandada. Tuleb huvitav aasta.

P.S. Ülalöeldu kehtib sel juhul, kui majanduskriis ühel või teisel viisil ei naase. Kui naaseb, siis teeme kriisihaldust selle närvilisuse ja arvamatusega.