27.11.2015

KaubandusFAC läks LU välisministri Asselborni reljeefsel juhtimisel tempokalt ja asjalikult. Eks ta ole seda PRES rändeministrina arvukatel kriisikoosolekutel ka harjutada saanud. Kuna väliskaubandus on ühenduse pädevuses, siis on see nõukogu formaat peamiselt COM informatsiooni ärakuulamine ja talle seisukohtade-juhiste kujundamine talle. Tavapärane lauaring TTIP hetkeseisu üle. Kui seni (ja osalt jätkuvalt) põhijutupunktiks kvaliteet on tähtsam kui tempo, siis seoses USA presidendivalimiste kalendriga räägime üha rohkem sellest, et aega kokkuleppele jõuda on kuni 2016 lõpuni, liigutame palun kiiremini. Meie see teadagi sobib.

COM soovis täpselt teada LR seisukohta vabakaubandusleppe kõneluste alustamise üle Ladina-Ameerika riike ühendava Mercosuri ühendusega. Kunagises (1999) pärinevas mandaadis on öeldud, et tariife võiks alandada ligikaudu 90%-l kaubagruppidest. Nüüd on Mercosur siis esitanud 87%-lise ettepaneku ja suur enamus LR, sh EE, arvas, et see on piisavalt lähedal 90-le, et läbirääkimisi alustada. On alust loota, et ehk läheb protsessi käigus pakkumine paremakski. Tänase arutelu valguses peaks COM nüüd liigutama hakkama küll.

COM esitas ülevaate kolmepoolsetest (EL-Ukraina-Venemaa) kõnelustest EL-Ukraina vabakaubandusleppe üle. Iseenesest kuulmatu seegi, et selliseid ühe kahepoolse leppe üle üldse nõustuti pidama. Aga Euroopas on “dialoog” muidugi võlusõna. Nüüd on 01.12 viimane voor ministrite tasandil, kus EL-i esindab COM ülimalt kompetentne ja põhimõttekindel kaubandusvolinik Malmström. Pole mingi saladus, et Vene soovib selle leppe ja selle protsessiga kogu aeg liita asju, mis teistele osapooltele vastuvõetamatud. See vastuvõetamatus öeldi täna rea samameelsete LR, sh EE poolt taas ka välja. Teises suunas ei üritanud keegi sikutada, Malmström saab enda õigsuse igati kinnitatuks lugeda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga