27.11.2014

Poolepäevane [[Coreper]] kuulas kõigepealt ära [[EEAS]] ettevalmistused 15.12 [[FAC]]iks. Teemadeks Iraak, Süüria, välisvõitlejad, ebola, Lääne-Balkan (paljud [[LR]] soovinud Bosnia-Hertsegoviina arutelu). Vene-Ukrainat praegu plaanis pole, aga olukord võib muidugi ka selle päevakorda tuua. EL-Vene suhteid, mille arutamist 17.11 [[FAC]] järel on siin-seal mõlgutatud, täna ei mainitud, ja meil pole midagi selle vastu. See peaks toimuma õigel ajal (kui Ukraina kriisi akuutne faas läbi), väga põhjaliku eeltöö tulemusena ja kõiki [[LR]] täiel määral kaasates. Lisaks on see tõenäoliselt [[ÜK]] teema, ja selle uus eesistuja Tusk astub alles 01.12 ametisse.

Uus [[CFSP]] kõrge esindaja Mogherini teeb ilmseid jõupingutusi, et välisministreid ja välissuhetega tegelevaid [[COM]] volinikke positiivselt hõlmata. 14.12 on [[FAC]] eel näiteks pikk mitteametlik sessioon koos õhtusöögiga, kuhu ka volinikke kutsutud. Siin mängib kindlasti kaasa itaalia kultuur, ja iseenesest tore on. Asi, mida tuleb seejuures aga täpselt jälgida, on, et mitteametlikest mõnusatest mõttevahetustest ei tehtaks vaid endale sobivaid fantaasiarikkaid järeldusi. Lobiseda võib, aga paberid peavad ka korras olema, see on pärast ainus, mis loeb.

Ukraina-Vene asjas delegeeris [[Coreper]] Krimmi sanktsioonide tugevdamise sujuvalt idapoliitikaga tegelevale Coesti töögrupile ja Vene-sanktsioone täpsustavad eelnõud välispoliitka õigusaktidega tegelevale Relexi töögrupile, ülesandega järgmisel nädalal valmis olla. Ise kiitsime raskusteta heaks 13 isiku ja 5 organisatsiooni lisamise varade külmutamise ja viisakeelu nimekirja, homme on see ametlikult vormistatud. Raskusteta, sest 17.11 [[FAC]] oli paraku andnud selge suunise listida vaid (Ida-Ukraina) separatiste. Organisatsioonid on 02.11 “valimistel” osalenud partei- või nimekirjalaadsed moodustised. Pikem arutelu peeti mõne juba varem nimekirja pandud ukrainlase üle, kelle listimise aluseks oli Ukraina ametivõimude palve, aga nüüd teatavad needsamad ametivõimud, et kriminaalprotseduure 3 isiku suhtes algatada pole võimalik. Siis ei saa ka EL neid õiguse järgi karistada, küllap arvatakse nad millalgi nimekirjast välja. Hea õppetund aga nii sanktsioonide asjas kui ka selles, kuipalju ka välise maailma sammude puhul sõltub ukrainlastest endist.