27.11.2012

Mõnevõrra ootamatult on eile-täna tulnud pisut tegelda ametlikult pika nimega Makedooniaga. Tegu on EL kandidaatriigiga, kellega teeb COM juba neljandat aastat järjest ettepaneku alustada liitumisläbirääkimisi, kuid seni on iga kord detsembri GAC (laienemine on üld- mitte välisteema) selle edasi lükanud. Põhjuseks GR vastuseis kõrvalseisjatele kaunis arusaamatu nimetüli pärast. GR üks maakond kannab nime Makedoonia ja kui Jugoslaavia lagunes, keeldusid kreeklased samanimelist liitriigi osa Makedoonia nime all tunnustamast. Tüli pole 20 aasta jooksul suudetud lahendada ja emotsioone tekib aga juurde. Üks süüdistab teist oma ajaloo varastamises, teine kahtlustab soovis koos riigi nimega hävitada ka põhirahvuse identiteet ja nii edasi.

Sel aastal on aga lootust Makedooniaga väike samm edasi teha. Põhjused järgmised. Esiteks on COM asunud asjaga kulisside taga aktiivselt tegelema. Ei tõsta ju selle institutsiooni mainet, kui NK aastaid tuimalt nende ettepanekut tagasi lükkab. Teiseks on kaalul kogu laienemisprotsessi usutavus ning sellega EL maine Lääne-Balkani piirkonna riikide silmis. Seda tunnistab endale üha suurem arv LR. Kolmandaks tundub ka Makedoonia juhtkond aru saavat, et keegi teine neile neid kastaneid tulest välja ei too ja LR ei rulli selles asjas GR-st üle, seega tuleb neil endil asjaga tõsisemalt tegelema hakata. Neljandaks läheneb GR eesistumine 2014 I poolaastal ja nad tahavad regiooni laienemisprotsessile uue hoo anda – siis ei tohi olla endal eriprobleeme naabritega. Viiendaks on GR juhtkonnas praegu inimesi, kes olid omal ajal nimeküsimuse tekkimise juures ja võivad seega mainekaotust kartmata asuda tüli lahendama.

Kõigest sellest hoolimata on edušansid ikkagi väikesed. Aastakümneid vindunud tülisid ei lahenda, umbusaldust ei hajuta ühe-kahe katse või paari kuuga. Asja ei hõlbusta teadagi see, et kriisiajal mõjub paljudele isegi jutt uutest liitujatest punase rätikuna. Ka suurimate laienemissõprade jaoks, kelle hulka ka EE kuulub, ei ole küsimus hetkel esimeste prioriteetide hulgas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga