27.10.2016

Hommikul kohtusin Tallinna külastava COM julgeolekuvoliniku Kingiga. Julgeolekuteema on eriti praegu EL-i jaoks äärmiselt oluline. Brexiti- jm kriisiatmosfääris vajatakse kangesti näiteid selle kohta, kuidas EL oma kodanike jaoks vajalikke asju teeb. Ma ei jätnud kasutamata võimalust kinnitada, kuiväga EE on huvitatud tööst hübriidohtude tõrjel, kus EL-il ja eriti COMl pädevusi, oskusi ja inimesi.

Julgeolekumure eriti terrorismi pärast on paljude LR kodanike jaoks hetke tähtsaim probleem. Kingi portfelli välispoliitiliste teemade jaoks nagu välisvõitlejad Lähis-Idas jäävad EE käed pisut lühikeseks. Aga paljudes siseküsimustes nagu lennureisijate andmete vahetus, sisejulgeoleku andmebaaside ristkasutus ja -kasutatavus, kõik IT-süsteemid, on meie huvi ja meie maine päris kõrge, nii ka ootused meie eesistumisele. COM on kokku kutsunud kõrgetasemelise töörühma suurte sisejulgeoleku andmebaaside ristkasutuse probleemide üle, seal arusaadavalt nii tehniline – kuidas andmeid vahetada ja kuidas neid seejuures kaitsta – kui poliitiline mõõde: miks me peame teistega midagi vahetama, ega see ei pane ohtu meie julgeolekut või suveräänsust? EE toetab muidugi jõuliselt ristkasutust, aga siin põrkume samale probleemile, mis muu tehnohipinduse juures: kuidas veenda teisi riike ja kodanikke, et andmete turvalisus on kaitstud? Igatahes, King lubas meiega väga tihedalt konsulteerida, tuua töörühma raporti välja kahes osas, et saaksime ehk mingeid samme planeerida, mingeid protoplatvorme välja pakkuda vm. Siin on loodetavasti tugev roll ka Tallinnas paikneval eu-LISA agentuuril.

Lõuna, kohtumine ja valitsuskabineti väisamine NK peasekretäri Tranholm-Mikkelseni (mu endine DK kolleeg) ja tema asetäitja Cloosiga. Peamiselt Brexitist ja ettevalmistustest EE eesistumiseks; ja vahepeal lõhestasid vestlust teated BE regionaaldemokraatia tandrilt. Jätkuvalt suudavad 27 hoida kindlat joont, et läbirääkimisi UKga ei toimu enne lahkumisavalduse esitamist. NK sekretariaadis käib samas muidugi töö läbirääkimisprotsessi kavandamisel. Tundub, et takistusi Coreperi ja ka GACi kooskäimiseks 27-kesi ei ole ja vast hakkabki protsess nii välja nägema, et ÜKle antakse aru just seda liini pidi. Kõigepealt tuleb muidugi välja töötada läbirääkimiste EL-poolne mandaat, märtsi ja arvata mai vahel. Novembris NK sekretariaadi kahepoolsed kohtumised šerpadega.

Eesistumise ettevalmistuste alt saime praktilisi näpunäiteid ja kogemusi operatiivse faasi (mis ka meil läheneb) juhtimiseks. Valitsuskabinetile Tranholm-Mikkelseni ja Cloosi tehtud briifingus Gondori kroonika püsilugeja jaoks eriti midagi uut polnud, valitsusliikmete tähelepanu aga suurem kui varem. Läheneb.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga