27.09.2014

Soovitan lugeda mõttekoja CEPS kokkuvõtet uue COM digivolinike Ansipi ja Oettingeri ees seisvatest ülesannetest. Tänuväärselt keskenduvad selle autorid reaalsetele sisualadele ja eelnõudele, mitte ei spekuleeri Junckeri COM uues struktuuri töölehakkamise üle. Võrreldes eelmise koosseisuga tegeleb digiteemadega nüüd 2 volinikku, aga seda peavad analüüsi autorid õigeks, kuna teha on meeletult. Nagu uute aladega ikka, on tehnoloogiad ja vidinad seadusandlusest kõvasti ees. Mitu seadusepaketti on kas EP kinni (senise voliniku Kroesi Connected Continent ehk telekomipakett) või NK vaevalise käsitlemise all (andmekaitse pakett). Ja ka nende jõustudes on poliitikad, regulatiivne keskkond ikka tehnika, reaalse elu arengust kõvasti maas.

Autorite meelest peab uus COM võtma palju pikema vaate, tunnistama, et digitaalset siseturgu ei saa ühe-kahe õigusaktiga saavutada. Esimeste prioriteetidena nimetatakse autoriõiguste ja raadiosageduste käsitlemise harmoneerimise uusi regulatsioone. Hea Uus Digi-ilm muutubki just huxleylikuks õudusunenäoks, kui kodanikel pole seal toimuva üle paremat kontrolli. Niisiis, uusi andmete käsitlemise võimalusi peavad tasakaalustama karmimad andmekaitsereeglid.

Telekomireeglid peavad olema rohkem tasakaalus – vaba internetikasutus ja madalad hinnad peavad siiski säilitama olukorra, kus ala firmadel on vahendeid, võimalusi ka taristuinvesteeringuteks. Ning lõpuks ka inimestest – kuigi digitaalse siseturu töölehakkamine looks Euroopas sadu tuhandeid uusi töökohti, jääb samas lähiaastatel täitmata kuni 900 000 IT-oskusi nõudvat töökohta, kuna kvalifitseeritud inimesi lihtsalt pole. Uus COM peab jõuliselt töötama koos LR ja ülikoolidega, et Euroopa IT-firmad ei sõltuks Aasia päritolu programmeerijatest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga