27.08.2015

August mööduski pisut üllatavalt rahulikult, vähemalt meie komitee töö mõttes. Rahandusministeeriumid ja parlamendid samal ajal tegid ära GR kolmanda abipaketi ja rändeteema kogub vaid tuure juurde. Mõlemad nimetatud jäävad sügishooaja megateemadeks, GR erakorraliste valimiste ja pagulaste jätkuva tulva pärast. Kokkuvõtlik sünge lühiülevaade algavast hooajast näiteks siin.

Poolaastakohtumised algasid täna justiitsministeeriumiga, kus juunis NKs heaks kiidetud andmekaitsemääruse kohta tõdesime, et triloogidel tahab EP kindlasti muuta ka EEle olulisi asju, seega vaja valvsust ja ka meiepoolset tööd parlamendiga. LU eesistumise muudest teemadest meile tähtsamad edasiliikumine Euroopa prokuratuuriga, esimene õigusriigi arutelu GACis ja ühtse müügiõiguse asemele tulema pidav e-kaubanduse eelnõu. Kuna ka EEs nüüd aktuaalne vähema õigusloome teema, siis astume meiegi sisse Brüsselile (ja paljudele LRdele) olulisest parema õigusloome pärani avatud uksest. Loodetavasti pisut sisukamalt kui lihtsalt vähem eelnõusid!-hüüdega.

Toimus EE eesistumist ettevalmistava komisjoni istung. Pika päevakorraga, millest enamus konsensuslikult ja kobisemata heaks kiideti. LV eesistumise ülevaates ka meile olulisi punkte, nii sisu kui vormi kohta. Justiitsministeerium andis ülevaate eesistumisega seotud muutmisplaanidest avaliku teenistuse seaduse ja välisministeerium sama välisteenistuse seaduse osas. Eriti esimese puhul (olen selle puudustest kunagi ka kirjutanud) tuleb reaalse elu sunnil lõdvendada mitut ülekitsendatud sätet. Eesistumise teemajuhi kirjeldus kinnitati – need on valdkonda ühes ministeeriumis sisuliselt vedavad asekantslerid või osakonnajuhatajad. Seminaride standard, EP visiitide standard ning eesistumiskalendri koostamise kalender ja põhimõtted kuuluvad rubriiki Plans are nothing, planning is everything. Eriarvamustele, ja üsna tõsistele, jäime aga eesistumiseks Brüsseli esindusse saadetavate lisainimeste palga küsimuses. Juba praegu on selline ebameeldiv olukord, et ministeeriumid maksavad oma esindusse lähetatud ja üpris sama tööd tegevatele inimestele kuni kahekordselt erinevat palka. Kui nüüd veel hakkaksid laekuma enamusest suurema palgaga lisainimesed (kes kohati tuleksid neist madalama palgaga töötajate abideks-asendajateks), ei ole see lihtsalt õige. Muidugi on see suuresti eri ministeeriumite erineva palgapoliitika tulemus, aga ehk õnnestub eesistumist kasutades ka seda natuke mõistlikumaks korraldada. Jätkame järgmisel istungil 24.09.

Pärastlõunal rääkisime – riigisekretär Loot, eesistumistiimi juht Lilleväli ja mina – valitsuse kabinetinõupidamisel eesistumise ettevalmistamisest. Toon ja arutelu olid hulka asjalikumad kui eelmisel korral mõni aasta tagasi (ehkki lipsud tekitasid elevust ka nüüd). Ministritele pandi peaministri poolt tõsiselt südamele see asi oma ministeeriumites prioriteediks võtta. Ega ta enne päriselt minema ei hakkagi, kui ministrid seda ajama ei hakka, ametnike komitee nii suurt asja ära ei tee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga