27.06.2017

Eesistumise viimased ettevalmistused. Korraldusmeeskonnal Tallinnas ülikibedad päevad Kultuurikatla kohandamisel, esindusel Brüsselis viimased kohtumised teiste LR ja EL institutsioonide esindajatega, lõplik kaardistus hetkeseisust, ootustest ja seisukohtadest. Ehkki MT teeb viimased kohtumised ja trilooogid EPga veel 30.06. Kiiduväärt, meil see võimalus puudub, jõulude ja uue aasta vahel võid vaid iseendaga kohtumisi pidada, iseenesest intelligentses seltskonnas.

Minul kaks esinemist Brüsselis, esimene neist siinse mõttekoja European Policy Centre tavapärane hommikusöök järgmise eesistujariigi prioriteetidest. Olen seal varem korduvalt kuulajaks käinud, aga ise ees grillimisel olla on muidugi teine tubakas kui saalis istuda ja kolleegi higistamas näha. Rääkisin suuresti 06.06 Berliinis kõneldud teksti, püüdsin kombineerida üldpoliitilist pilti konkreetse eelnõudega – saalis on nimelt palju huvirühmade esindajaid, kes võivad küsida väga täpseid küsimusi. Mäletan näiteks, kuidas LV alaline esindaja sai küsimuse, mida nende eesistumine kavatseb loomade heaolu vallas ette võtta – lubas hiljem otse küsijale vastata. Oli mullegi paar sellist küsimust. Läksin vist eelnõude loetlemisega liialt hoogu, EUobserveri ajakirjanik küsis, et kui niipalju asju on prioriteedid, siis mis on päriselt prioriteedid. Ei hakanud vastuseks kalambuuritsema sellest, kuidas “kõigile küsimustele tuleb pöörata erilist tähelepanu”. Tähelepanuväärne oli, et rohkem kui tunni kestnud küsimuste-vastuste voorus ei maininud keegi Brexitit. Hea, järsku ei saa ikka tõeks mu kartus, et UK lahkumisläbirääkimised varjutavad kogu me eesistumise, vähemalt ingliskeelse meedia jaoks. Tore oli ka meie Brüsseli esinduse pressitiimi väga operatiivne ja sisukas säutsumine üritusest.

Lõunal ajal taustabriifing Brüsseli ajakirjanike valitud seltskonnale. Taustaks küll, aga ikka on särk pisut märg, kui su vastas istuvad inimesed väljaannetest nagu Economist, Financial Times, Le Monde – kel Brüsselis kõik uksed lahti ja on iga kell paremini informeeritud kui väikese LR diplomaadid siin. Aga eks eesistumine on üks periood, kus ka väikesel riigil on infot käes, mida siis targalt jagades end suuremaks saad mängida. Küsimusi ühtse asüülisüsteemi detailide kohta, järgmisest MFFist, Brexitist siin siiski. Arutlusi president Macroni esimesest ÜKst ja sellest, kuidas praegu paistab konkreetsel tasandil rohkem välja nn kaitseagenda nii kaubanduse kui sotsiaalteemadel. Ja muidugi ka sellest, kuidas väike eesistujariik end suurte valmiste aastal tunneb. Mõtlemisainet küllaga, aga teatav positiivne enesekindluse tunne on ikka sees. Noh, 4 päeva veel alguseni minna ka.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga