27.05.2015

TervepäevaCoreper. Kõigepealt tagasivaade 21.-22.05 idapartnerluse Riia tippkohtumisele. Üksmeelselt kinnitati, et õnnestus (EL ei tunne ebaedulugusid nagunii), eriti osaluse kõrge taseme poolest; ja kuna õnnestus ühisdeklaratsioon 28+6 vahel ikkagi kokku leppida. Mitmed LR, ka EE rõhutasid edasiste sammude vajadus, eriti viisavabadusega Gruusiale ja Ukrainale ning assotsiatsioonilepete rakendamisega nende kahe pluss Moldovaga.

PRES sai vajaliku väikese paindlikkuse tänaseks, loodetavasti viimaseks triloogiks EPga EFSI üle. Parlamendi soovidest praktikas järel väikesed muutused garantiifondi ehk EL eelarvest tuleva 8 miljardi jaotuse üle. Kuna see COM ja nimeliselt president Junckeri lemmiklaps, siis on ka COM nüüd paindlik ja loodame, et täna lõplik kokkulepe saadakse.

Andmekaitsega jälle samm edasi, Coreperi tagasi järgmisel ja ülejärgmisel nädalal ning 15.06 JHA loodame ministrite vahelt kokkulepet.

COM andis ülevaate Venemaale kehtestatud sanktsioonide ja nende vastumeetmete mõjust. EL SKT-le on mõju 0,25%, mida ei saa kuidagi liiga koormavaks pidada. Põllumajandustoodete eksport EL-ist on aga kokkuvõttes kasvanud. Hea.

Kõige emotsionaalsem teema oli arvatagi rändevoogude oma. COM raius, et nende metoodika ja matemaatika on õiged. Paljud, sh EE urgitsesid jälle nende ebaõigluse kallal. Kaunis karmil toonil tuletati meelde ka solidaarsusevajadust. Seda toetab ka fakt  et isegi kui põgenike ümberpaigutamine toimukski COM pakutud täismahus, jääks 60% põgenikest ikkagi IT ja GR kanda. Seda on hea ka meil meeles pidada. Kaunis keeruline ja ebameeldiv arutelu, mis jätkub väga kiires tempos järgmisel nädalal ja juba 16.06 JHAl tahetakse otsus vastu võtta. Nõuab ka meilt väga suurt operatiivsust ja tarkust. Suutlikkust näidata, et me oleme teistega solidaarsed, aga realistlikumas ulatuses kui COM poolt pakutu.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga