27.03.2014

Coreper venis pea tervepäevaseks. Kõigepealt anti ülevaade kõrgetasemelisest omavahendite töörühmast, täpsemalt selle töölehakkamise ettevalmistustest. Sugugi mitte üllatavalt ei nõustunud EP gruppi suurendama, seega jääb FR esindaja välja ja kogu selle venimise-segaduse võib rahulikult PRES kraesse kirjutada. Järgmisel nädalal alustab grupp 10-liikmelisena tööd, president endine COM supervolinik ja IT peaminister Monti. Ka täna kasutas mitu LR, kindlasti mitte juhuslikult just need, kes saavad MFFist nimelist tagasimakset, juhust, et anda diplomaatiliselt mõista, et neil poleks midagi selle vastu, kui töörühmal tulemusi eriti poleks. Aga EL-is tavaliselt ei lähe nii, et kui asi alustatud, siis tast midagi ei tule.

Edasi 20.-21.03 ÜK järelmid, ehk Ukraina-Venemaa. COM käis eile-üleeile väga esindusliku delegatsiooniga Kiievis ja abistamise plaanid on enam-vähem selged. Põhirõhk makromajanduslikul stabiliseeerimisel koos IMFiga, energiasektori kindlustamisel (gaasi tarnimise võimalused SK kaudu), võitlus korruptsiooniga ja õigussüsteemi reformid laiemalt. Rahvusvahelisel areenil kolmandate riikidega tehtav töö, kus EEAS kiiduväärselt aktiivne olnud – täna hääletas ÜRO-s Ukraina territoriaalse terviklikkuse resolutsiooni poolt 100 riiki ja vaid 11 vastu. COM töötab palehigis kahe suure teemaga – Venemaale sanktsioonide 3. faasi ettevalmistamisel ja Krimmi annekteerimise õiguslike ja praktiliste tagajärgede kavandamisel. Viimane hõlmab ka Ukraina varade vargust Krimmis, eile näiteks nimetas PL välisminister Sikorski Ukraina sõjalaevade ülevõtmist lihtlabaseks piraatluseks. Mõlema teemaga tullakse kiiresti Coreperi tagasi. Nagu tavaks saanud, oli ka täna läbimõelduim ja karmim esinemine UKl.

SRM kokkulepe kinnitati. DE tahtis veel ühte põhjenduspunkti täpsustada, aga PRES teksti enam ei avanud. Jäi selgitav deklaratsioon LRde fiskaalsuveräänsuse kinnitamiseks, millega ka EE ühines. Nüüd veel valitsustevahelise kokkuleppe lõpuleviimine ja pangandusliit mõneks ajaks tehtud.

Lõpetuseks teatas PRES kurvalt, et üldkohtu lisakohtunike määramise meetodit tehtud ei saanud, anti koos sooja käepigistusega järgmisele PRESle ehk ITle üle. Kahju. Aga ka EE oli vastustajate hulgas, ehkki üksi me lõpuni poleks muidugi vastu jäänud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga