27.03.2013

TervepäevaCoreper. Palju pudinaid eri aladelt, eks see ole selline pühade-eelne tava (EL institutsioonid ei tööta homsest esmaspäevani incl. ja järgmisel nädalal pole ei COM istungit ega ka meie oma).  Aprilli FAC päevakorras on vastavalt veebruari lubadusele jälle Idapartnerlus, arutatakse nende riikidega juulis toimuvat ministrite taseme kohtumist ning spetsiifilisemalt suhete seisu Ukraina ja Moldovaga. Aprilli GAC-i päevakorras on detsembris COM-lt tellitud aruanded Serbia-Kosovo ning ametlikult pika nimega Makedoonia kohta. Lisaks MFF hetkeseis ja mai energiateemalise ÜK ettevalmistus. COM andis ülevaate eelmise nädala 14 voliniku Moskvas-käigust, meile olulisena arutati ka inimõigusi (olgu, ei arutatud, EL tõstatas, aga vastu ei kajanud), transpordiküsimusi ja WTO kohustuste (mitte)täitmist Venemaa poolt. Uuest partnerlus- ja koostööleppest ollakse ikka väga kaugel.

Pikem arutelu, kus ka EE esitas oma seni täitmata soove, toimus direktiivi üle, mis sätestab õiguse kaitsjale. Oli küllalt suur hulk LR, kes koos meiega leiavad, et kaitsjale usaldatud info konfidentsiaalsus ei saa olla absoluutne (no näiteks kui öeldakse, et kavatsetakse tunnistaja X maha lüüa vms), aga tundub, et EP jaoks on see nn küsimus, kus tingida ei kavatseta. Eks PRES siis peab vähemalt ühe vooru jagu tänaselt põhjalt proovima. Teise küsimuse all näitasime paindlikkust, oleme valmis arutama ka kaitsja võtmist Euroopa vahistamiskäsu andnud, mitte ainult selle alusel vahistanud riigis.  Kuid konkreetsetes küsimustes nagu maksmine ja kõigi osapoolte kohustused tuleb veel kõvasti detailseid arutelusid.

SSM lõplikku kokkulepet täna mõneti üllatavalt vormistada ei saanud. Kuid kuna teemal on nii kõrge poliitiline profiil, siis loodetavasti õnnestub kerkinud probleemid siiski kiiresti ja sujuvalt lahendada. EP-ga on kokku lepitud ja kõik peaks sisuliselt korras olema.

Personalieeskirjaga liigutakse edasi, aprillis uuesti meie ees.

Lauaring MFF üle tundus üksvahe väheinformatiivne ja üksluine. Vastati küllalt üldiselt PRES esitatud väga üldiste küsimuste üle, mis käisid EP-le oluliste teemade kohta. Siis aga meenus, et MFF üle on pea kahe aasta jooksul peetud nii mitu väheinformatiivset, et mitte öelda üksluist lauaringi, et mõni lisaks ei võta enam tükki küljest. Lisaks peab PRES edasi minema, kokkulepe oleks hea enne suurt suve saavutada. Õnneks esitas COM täna ka 2013. aasta lisaeelarve ettepaneku, see on aga EP jaoks olnud MFF-läbirääkimiste alustamise eeltingimus. Nii et edeneme, kuigi väga pisikeste sammudega.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga