27.02.2014

TervepäevaCoreper algas koos 8 kolleegiga hommikusöögiga  ÜK eesistuja Van Rompuy juures. Tutvustas oma plaane 2014 ÜKdeks, tema viimasteks. Märtsis kliima-energia esimene arutelu pluss tööstus. Välispoliitikast Aafrika (sest aprilli alguses EL-Aafrika Liidu tippkohtumine) ja muidugi Ukraina. Mais mitteametlik ÜK õhtusöök EP valimiste tulemuste arutamiseks ja Van Rompuyle EP poliitiliste gruppidega konsultatsioonideks mandaadi andmine. On selge, et sel hetkel ei saa ÜK öelda ei seda, et tore, suurima rühma tippkandidaat saab ka meie toetuse COM presidendi kohale ega seda, et kuulge, meil on endal hoopis parem kandidaat. Van Rompuy peab kuidagi mingi paketi tippametikohtadele välja pakkuma ja nimetas täna ka, mille vahel tasakaalu taotleb: ida-lääs, põhi-lõuna, mehed-naised ja suuremad Euroopa poliitilised rühmad. Realistlik, vist. Ehkki ma ei tea, kas ma tunnen end paremini, kuuludes rühma “ida” või rühma “uus”. Kui midagi jagatakse, siis on muidugi lõppeks ükskõik, mis kvoodi alt oma kätte saad. Igatahes, vanal rebasel Van Rompuyl on plaan olemas ja eeldusel, et ka väiksemaid LR infoväljas hoitakse, las toimetab, ta on oma võimekust osava diilitegijana tõestanud küll. Üks mõte, mis mul endal selle juures tekkis, on, et ei saa välistada, et pärast EP valimisi, kus eurovastased populistid saavad suure esinduse, võib EL institutsioonidevaheline nagin anda maad hoopis viiside otsimisele, kuidas COM ja NK saaksid teha asjalikku koostööd EP nõrgenenud, kuid siiski selge enamusega, kes arukalt Euroopa-meelne.

Coreperi istungi enda tähtsaim teema oli andmekaitse ja taas olid pea kõigi LR ekspertide meelest PRES ettepanekud liiga toored, kiirustades tehtud ja ignoreerisid varasemaid arutelusid. Karta on tõesti, et järgmise nädala JHAl loevad justiitsministrid jälle lihtsalt oma punkte maha ja mingit sisulist arutelu ei toimu. EE oli täna leebem, muu hulgas ka seetõttu, et oleme vaevaga lahti saanud probleemitekitaja mainest selle teema juures ja ma ei taha kohe uuesti tagasikukkumisega riskida. Aga nagu korduvalt siingi kirjutatud, no ei edene see fail küll ikka kuskilt otsast.

Coreperi lõuna oli pühendatud Euroopa Üldkohtu lisakohtunike kohtade täitmise meetodi arutelule. 9 lisakohta on loodud, aga kuidas kohtunikud neile kohtadele määrata? Jagelesime pikalt ja suhteliselt kirglikult. Valik on mingil moel saavutustele, kvaliteedile, senisele tööle põhineva otsuse ja LR vahelise puhta rotatsiooni variandi vahel. Midagi pole teha – kuna kõik muu peale rotatsiooni annaks eeliseid vanematele LR, kel EL-õiguse alal kogenud juriste lihtsalt niipalju rohkem, pidin koos rea teistega toetama puhast rotatsiooni. Täna töötas, aga paaril lähinädalal surve tugevneb, sest EP selle koosseisu ajal asja ära otsustamiseks on aega veel 3 nädalat. Ei ole lihtsad valikud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga