26.11.2015

TervepäevaCoreperi esimene pool läks 29.11 erakorralise Türgiga-ÜK ühisavalduse ettevalmistamisele. On selge, et hetke suurima probleemi, põgenike EL-i masstuleku asjas on jäme ots Türgi käes ning nende ja COM ettevalmistatud tekst ütles seda ka üsna üheselt. Samas on koostöö rändevoo peatamisel ka üsna hõlpsalt mõõdetav ja oma samme saab ka EL kuigivõrd ikkagi tingimustada või kalibreerida. Suurimateks aruteluküsimusteks said oodatult 3 miljardiline rahaabi – mis graafikuga, kes kuipalju jne. On üpris omapärane, samas Junkeri “poliitilise” COM vääriline, kuidas tuldi lihtsalt välja rahastu loomise ettepanekuga nii, et meie paneme 500 miljonit ja LR pangu eelarvevõtme järgi ülejäänu. Seda ei hakata muidugi 29.11 türklaste ees klaarima, aga fakt on see, et 3 miljardit elab juba oma elu aga mingit ühist arusaama osalemise-jaotusvõtme üle pole. Liitumisläbirääkimised ehk peatükkide avamine on eriti CYle ja ka FRle ammust ajast kõva pähkel pureda. Aga järeleandmisi Türgile teha tuleb, sest kui rändevooge kontrolli alla ei saa, siis on Schengen ohus; ja COM president Juncker ütles eile pisut liialdades, et ilma Schengenita pole ka eurol mõtet. Sellised sünged meeleolud. Coreper jätkab ettevalmistustega homme.

03.-04.12 JHA ettevalmistamisel jõudsime punkti, kus PRES pärast mõne nn ümberjagamise sõbra ja mõne nn vabatahtliku võtja sõnavõttu teatas, et olgu, ise norisite, saate siis poliitilise arutelu selle kohta, mis on tehtud, mis on tegemata ja mis on kaalul. Ennustan värvikat olmestseeni (tõsi, poleks esimene kord), kus ka möödakäijaid kutsutakse tunnistajateks, et teie pole registreerimiskeskuseid tööle pannud, teie üldse kutsusite nad siia ja teie lahendus üldse ei tööta. Aga aeg-ajalt on heas perekonnas seda ka vaja.

Andmekaitsepaketi all andis PRES ülevaate triloogidest [[EP]ga. Tundub, et võib isegi 2015 jooksul tulla kokkulepe, LU oma kogenud inimestega pingutab väga. Meil määrusega nüüd korras, direktiivis aga ei saa me üht EP soovi (vähemalt PRES pakutud kujul) mingil juhul toetada.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga