26.10.2015

Luksemburgis, kus hommikul anti Coreperile ülevaade eilsest Balkani minitippkohtumisest akuutsetel rändeteemadel (küllalt põhjalik, samas klatšimaiguline meediaülevaade siin). Võib vist kokkuvõtteks öelda, et hea oli, et kohtumine toimus. Piirkonna riikide omavaheline suhtlemine pole liiga tihe või südamlik, ja igal juhul pole kandidaatriikide (neid oli 3 laua taga) jaoks neid(ki) infovahetuse ja koostöö formaate, mis EL LR jaoks olemas. Osalenud riigid lubasid selles formaadis infovahetust jätkata. Hetkel löögi all SI, mis veelkord tõestab selle kriisi üht ohtlikumat külge – olukord võib muutuda iga päevaga. SI on teistele LRdele esitanud abipalve 400 politseiniku saatmiseks.

Asendasin arenguFACil ministrit. Põhiteemaks ka siin ränne, täpsemalt arengupoliitika võimalused rändevoogusid mõjutada. Pilt pole väga julgustav. Koostööriigid, praegusel juhul Aafrika omad, ei nõustu sellise kokkuleppega, et EL annab neile raha ja nemad siis hoiavad oma inimesi emigreerumast. Sellega polda nõus nii poliitilistel kui ka pragmaatilistel põhjustel. On nimelt palju riike, kel iive väga kõrge ja kelle (kodanike) jaoks on emigrantide poolt koju saadetavad rahasummad väga oluline sissetulekuallikas. Need riigid pole huvitatud väljarände olulisest piiramisest. Valetta tippkohtumisele 11.-12.11 tuleb EL-il kindlasti minna paremate pakkumistega, ka seadusliku rände alt.

Pikema vinnaga poliitikatega on jälle see häda, et need on tõesti pikaajalised, planeeritud-programmeeritud ja partneritega kokku lepitud aastaid ette. Seda nii EL kui LR puhul. Muutusteks on vajalik ka partnerite nõusolek. See ei tähenda, et arengupoliitikas ei saaks üldse midagi ümber mängida, aga see nõuab väga tugevat tahet igatahes.

Veel tervitati EL ja Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani riikide vahelise nn Cotonou raamlepingu (aegub 2020) ülevaatuse algust. Senine keskendub liiga palju abile ja mööngem, et on ka rohkem abiandja nägu, kui aasta 2015 maailmas enam võimalik või soovitav on.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga