26.09.2012

Coreper-is seniste nõukogude ja tippkohtumiste nagu EL-Hiina ülevaated, samuti vaade tulevastele nõukogudele. Põhisündmus oli Coreper-i lõuna EP presidendi Martin Schulziga. Ta esines tuntud emotsionaalsuses ja muidugi väga tugevalt oma institusiooni nimel. EP on Lissaboni lepinguga kõvasti võimu juurde saanud ja kasutab seda meelsasti. Esimest korda on neil hääleõigus MFF üle ja see tähendab mitut asja.

Esiteks seda, et kõik kärped on raskemad, kuna parlament on väga EL ühiste poliitikate ja nende lahkema rahastamise poolt. Teiseks seda, et tugevamalt tõuseb lauale omavahendite ehk vaid EL eelarve finantseerimiseks mõeldud tulude küsimus. Siia alla võiks toetajate ettekujutuses käia näiteks kunagi räägitud Euroopa maks, näiteks 1% kogu käibemaksust, mis LR-des kogutakse. Praegu tundub, et tõsisemalt soovitakse omavahendina näha tõenäoliselt vaid tihendatud koostöö vormis ehk vaid osa LR vahel sisse seatavat finantstehingute maksu, pluss EP nõuab mingit poliitilist deklaratsiooni omavahendute küsimuse lahendamisest tulevikus. Iseenesest on loogiline, et ühiste poliitikate rahastamine peaks olema kindla(ma)l alusel, aga praktikas on selle loogika elluviimine ikkagi väga keeruline.

Kokkuvõtteks: EP sunnib teisi EL institutsioone endaga MFF asjas tõsiselt arvestama ja EE-sugusele lõimumismeelsele ja suurema eelarve toetajast riigile ei pruugi see tingimata halb olla.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga