26.07.2013

Hooaja lõppemise puhul väike tagasivaade. Üldine olukord EL-is on kindlam kui aasta tagasi. Euroala püsimajäämises tõsiselt enam ei kahelda. [[LR]] võlakirjade intressid on püsinud talutavates piirides. [[MFF]] kokkulepe on olemas. Pangandusliidu esimene samm, [[SSM]] on vastu võetud ja läheb 2014 ellurakendamisele. Mitu aastaid vindunud teemat nagu Euroopa patent, on lahenduse saanud. Alustatud on pretsedenditult suure vabakaubanduslepingu läbirääkimisi USA-ga. Jne.

Samas, jalad pole veel kaugeltki põhjas. Euroala on olnud 6 kvartalit järjest majanduslanguses ja alles viimastel päevadel on (seni veel) mikroskoobiga nähtud pööret kasvule. [[PT]] ja [[GR]] hiljutised kriisid näitavad, et ühe ministri tagasiastumine või üksik otsus [[LR]] valitsuselt võib olukorra võlakirjaturul hoobilt destabiliseerida. [[EP]] pole [[MFF]]ile oma viimast pitsatit alla pannud, lisaks tuleb 70 eelarvega seotud õigusakti veel triloogidest läbi viia. [[SSM]]ist pole üksi suurt kasu, rasked arutelud [[SRM]] üle on alles algamas. [[TTIP]] protsess võib rööbastelt maha joosta, nagu see varem ka juhtunud. Ühesõnaga, tööd tuleb teha kole palju ja rahulik ei saa veel kaugeltki olla.

Kui vaadata kitsamalt [[EE]] vaatenurgast, siis polnud hooaeg sugugi paha. [[ESM]]i lepingu jõustamise protsess poegis ka korraliku juriidilise analüüsi ning siseriikliku debati meie EL-suhtest. Tööd alustas meie eesistumist ettevalmistav valitsuskomisjon.  [[MFF]]iga läks nii, et saime kohati rohkem kui küsida julgesime, lisaks kiitsid saavutatut koguni meie põllumajandustootjad – järelikult oli tõesti hea tulemus. Laiendasime pisitasa (tahaks tegelikult rohkem) oma mõjukust rahandusküsimustes mõistliku kaasarääkijana. Pangandusliidu küsimustes oleme profileerinud end nii euroala kui selle väliste riikide murede asjaliku arvestajana. Tallinnas alustasid tegevust alustas IT-agentuur, eu-LISA ning Euroopa kool. Väga keerulises andmekaitse temaatikas oleme liikunud radikaalsest probleemitekitajast konstruktiivselt kriitilise kaasatöötaja rolli. Ja last not least – toetus Euroopa Liidule on Eestis jätkuvalt väga tugev. Pole aga üleliigne lisada, et meie puhul kehtib sama hoiatus, mis kogu EL juures – enamus nimetatud asjadest pole veel kirikus kuulutatud või ei ole veel pöördumatud.

Eelseisvat hooaega, kui ennustada, läbivad tõenäoliselt kaks punast niiti. Esimene on nn valimiseelne mõõde. EL tasandil väljendub see selles, et suuri samme lepingumuudatusteks , institutsioonilisteks uuendusteks ei maksa oodata enne kui 2014 lõpuks on ametisse astunud uus [[EP]] koosseis, uus [[COM]] ja uus [[ÜK]] eesistuja. Küll aga käib üha vilkam debatt nende teemade üle. Teine ja käegakatsutavam on pangandusliidu edasine saatus. [[SRM]] aruteludes on suurim ja mõjukaim [[LR]], [[DE]], lubanud tõsist põhimõttelist debatti lepingumuudatuste vajalikkusest. Saab siis näha.

Üksikutest tähtsamatest teemadest nimetan veel USA nuhkimisskandaali järelpesu, kus ka [[EE]] oma inimese ehk siseministeeriumi asekantsleri Koortiga sees. Ning sellega seotud tihedamat tähelepanu  andmekaitsele. [[EEAS]] ülevaatust, mis peab aasta lõpuks valmis saama. Idapartnerluse tippkohtumist novembri lõpus Vilniuses. Rail Balticu ettevalmistamist. Jätkuvat võitlust kütusekvaliteedi direktiivi rakendusakti ning vedelgaasiterminali asukoha üle. Ja eriliselt [[EE]] jaoks – digitaalsele siseturule pühendatud oktoobri [[ÜK]] pakub meile nii võimalusi kui ka paneb kohustusi end asjaliku, leidliku, originaalse ja cool´i [[LR]]na näidata.

Gondori kroonika läheb nüüd suvevaheajale, loodetavasti üpris põhjalikule. Lugemisteni augusti lõpus!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga