26.06.2013

GACi ja ÜK vahel pole muude NK formaatide korraldamine lubatud. Nii kindlustatakse, et EL-asjade ministrite ja riigipeade-valitsusjuhtide tegevuse vahel valitseks otsene segamata side. Üldiselt peetakse sellest reeglist kinni, kuid näiteks IE eesistumise ajal on 3 korral kasutatud erandit, et näiteks Coreper võib koguneda küll, kui ei arutata eelseisva ÜK teemasid. Lisaks on täna ju ka veel ECOFIN istung. Päris heaks tooniks seda ei peeta, samas virisemine tööhulga üle pole Brüsselis samuti eriti mõttekas – on niipalju kui on, kõigil on. Coreper tegeles peamiselt kahe suure MFF-ga seotud eelnõu või paketiga, mis mõlemad juba triloogide faasis – ametnike palkade ja ÜKP-ga. Esimeses on laias laastus asjad niimoodi, et rea LR meelest saavad EL institutsioonide ametnikud kõike liiga palju, eriti ajal, kui näiteks IE diplomaate “premeeritakse eduka eesistumiseaja lõppemise puhul” 8%-lise palgakärpega alates 01.7 ja kokku tõmbavad paljude riikide valitsused. NK läks triloogile äärmuslikult õela st kärpiva positsiooniga ja oli algusest peale teada, et seda ei kiida lähedaltki heaks teised institutsioonid ega suudetaks seda kaitsta ka kohtus. Nüüd on IE esitanud emotsionaalsete vaidluste järel kompromissettepaneku, mis osalt külmutab palku, täiendab palgaarvestuse meetodit, tõstab osalt pensioniiga jne, kuid loobub kõige radikaalsematest nõudmistest. Esialgse, mitte veel kõigi ametlikke positsioone väljendanud lauaringi järel (kus EE põhimõtteliselt nõus PRES pakutuga), on järeldus see, et kui DE, kes täna kaarte ei avanud, nõustub, siis on kvalifitseeritud häälteenamus käes. Selle peale tasubki loota, sest personalieeskirja, nagu iga-aastase eelarve ja veel mõne sedalaadi küsimuse üle pole mõtet konsensust taotleda, mõni sammaldunud vastupunnija jääb ikka.

ÜKP liigub, ehkki, vastavalt oma tehnilisusele ja keerukusele, liigub teosammul. Eks MFF järel või kõrval on EP konkreetsete eelnõude juhtivad liikmed ehk siinses kõnepruugis raportöörid üha enam huvitatud oma eelnõude läbiviimisest. Saab vastu võetud ka see, aga LT järgmise eesistujana peab veel kõvasti võimlema.

Ent ka täna lõpetuseks hea uudis – 2013 I lisaeelarve läks täna läbi, HR rahad lahti. Mitte küll päris juuli algusest, aga siiski. Iluveaga, aga tere tulemast!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga