26.04.2018

Seekordne Euroopa-turnee lõppes Pariisis, kus pikk ja põhjalik õhtusöök Quai d’Orsay esindusruumides [[FR]] Euroopa asjade ministri Loiseau ja president Macroni välisnõuniku, endise [[Coreper]]i-kolleegi Etienne’ga. [[EMU]] tuleviku kohta ja Berliinist kuulduva tagasihoidlikkuse kohta öeldi lihtsalt, et Macron ei jäta asja niisama pooleli. Kohati just [[FR]]s negatiivset tähelepanu saanud [[NL]], [[IE]] ja Põhja-Balti rahandusministrite ühiskirja kohta ütlesin, et selle üks eesmärke oli juhtida tähelepanu ka teiste kaasamise vajadusele – muidu jääbki mulje, et rahaliidu tulevik vaid kahe suurima [[LR]] otsustada. Sellest saadi diplomaatia suurriigi pealinnas hästi aru.

[[MFF]] üle on me seisukohad sarnasemad kui eelmisel korral. [[FR]] oskab eriti elegantses sõnastuses selgutada, miks eelarve moderniseerimine ja traditsiooniliste poliitikate jätkuv finantseerimine pole vastuolus. Saame neid kindlasti ka edasipidi ses asjas toetada. [[ÜKP]] all tahavad prantslased küll näha ka uusi kriteeriume nagu tööpuudus ja migrantide integratsioon, väites, et see on (ka) Euroopa ühtekuuluvuse küsimus, mitte ainult [[LR]] majandusnäitajate ühtlustamine. [[FR]] on traditsiooniliselt ülitugev [[ÜPP]] toetaja, rõhudes seekord rohkem innovatsioonile ja kliimamuutustele selle poliitika alt – nad on esimest korda ka põllumajanduspoliitika mõistes netomaksjad ja eks see mõjutab seisukohti. Eraldi naabruspoliitika rahastu säilimist toetame mõlemad. Kliimamuutuse rahastamine EL eelarvest on samanimelise kliimaleppe sõlminud Pariisis eriti oluline.

Nn kodanike konsultatsioonid EL teemadel on veel üks president Macroni ideedest ja [[FR]]s on need just minister Loiseau koordineerimisel hooga käima läinud. Tore olevat, inimestel kõvasti huvi, ja sugugi mitte vaenulikku. Järgmisel nädalal algavad need ka [[EE]]s, osalen isegi ühes. Avaliku (mitte just soodsa) arvamuse konteksti, eriti 2019 [[EP]] valimisteks valmistudes, paigutatakse ka edasise laienemise küsimus, konkreetsemalt liitumisläbirääkimiste alustamine ametlikult pika nimega Makedoonia ning Albaaniaga. Juuni [[GAC]] ja selle ettevalmistamine saavad selles asjas keerulised olema. Õigusriigi olukord läheb samasse kategooriasse, kodanikud küsivad, et milliste riikidega me ikkagi samasse klubisse kuulume. Nõustuti küll, et enne [[PL]] menetluse lõpetamist pole arukas uue mehhanismi arutelu algatada, seda nähtaks kui ühe [[LR]] või regiooni vastu suunatut (aga nähtaks küllap ka muidu, tuleb tunnistada).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga