26.04.2017

Kohtusin Tallinnas visiidil käinud ES välisminister Dastisega, endise kolleegiga Coreperist. ES meedia kirjutas, et tema valimisega välisministriks – mis pole sugugi tavaline arvestades, et tegu karjääridiplomaadiga – tahtis peaminister Rajoy tugevdada riigi välispoliitika EL-suunda. Täna rääkisimegi nn EL suurtest teemadest. Dastis kinnitas ka pressikonverentsil välisminister Mikseriga, et ootused EE eesistumisele on kõrged ja see ei tohi kujuneda vaid Brexiti-eesistumiseks, EL peab oma asjade ja arenguga edasi minema. ES on üks integratsioonimeelsemaid LR ja uute tihedama koostöö partnerite otsimine-mõtlemine käib ka Madriidis.

Oleme ESga väga sarnastel seisukohtadel EL edasise integratsiooni üle, kus praegu ühe konkreetseima teemana laual kaitsekoostöö. See oluline nii sisulises mõttes (eriti hübriidohte arvestades) kui ka poliitilise sõnumina – EL pakub turvatunnet oma kodanikele. Me ei poolda kumbki Euroopa armeed, aga seda ei arutagi praegu tõsiselt keegi. Välispoliitikas asume kontinendi eri geograafilistel otstel, aga saame mõlemad aru, et tuleb mõista ja toetada ka teisi, rääkisin meie plaanidest idapartnerluse alal. Oleme mures mitmete Türgi arengute pärast, aga selge on, et Euroopa integratsioon aitab nii Türgit kui EL-i, selle katkestamine pole kummagi huvides.

Pooldame siseturu tugevdamist ning usume, et sotsiaalsamba ajamise võimalused on sellega otseselt seotud. EMU edasiarendamine tuleb samuti kunagi ette võtta – ehk sealt, kui FRs ja DEs selle aasta lõpuks vastavalt uus president ja valitsus paigas. Euroala areng on ESl kui lõunapoolsel LR väga südame peal, seal on tunne, et nemad on kõvasti reforme teinud ja nüüd on aeg värske pilguga majandusvalitsuse peale vaadata – seda enam, et majanduse kriisist toibumine toimub hooga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga