26.02.2013

ÜK eeistuja Van Rompuy välkvisiit Tallinna. Neljasilmakohtumine peaminister Ansipiga, lõuna Ansipi ja delegatsiooniga, pressikonverents, viisakuskäik spiiker Ergma juurde ja kõne Riigikogu konverentsisaalis. Peaministriga räägiti kõigepealt eilsest keerulisest EL-Ukraina tippkohtumisest. Ukrainlastele tuli üllatusena, et novembris assotsiatsioonileppe allkirjastamiseks peab COM oma protseduurid algatama juba aprilli lõpus, järelikult tuleb ukrainlastel näidata detsembri FAC tingimuste täitmist varem, kui nad seni arvasid. Nimeliselt Timošenko kaasusega läheb muidugi keeruliseks. Aga ukrainlased ei mängi eurooplastega (enam) seda kui-te-meid-ei-taha-siis-me-läheme-vene-tolliliitu-mängu. Nii et keeruline, aga lootust on. Edasi räägiti Stenbockis märtsi (vene teema) ja mai (energia) ÜK ettevalmistustest. Mõlemas meil oma tugev huvi ja tugev sõna öelda.

Van Rompuy sõnumid EE publikule olid muidugi kõigepealt kenad. Aga ma tegelikult usun ka, et tema poolt vaadates ongi EE suhteliselt väheprobleemne – riigirahandus korras, toetus EL-ile kõrge, reegleid järgime. Ja ka euroalaga liitusime, Van Rompuy sõnul, kriisi pimedamal tunnil. Samas oli tema kõnes tervitataval kombel ka sõnum, et EL ja euroala tulevad kriisist välja. Ratsionaalsed põhjamaalsed, nagu ka majandusteadlased ja-ajakirjanikud alahindavad kohati seda tohutut poliitilist kapitali, mis Euroopa projekti on investeeritud. Seda ei anta niisama ära. Viimase 8 kuu sündmused EL-is tõestavad seda, euro ja EL pöördumatud ja selle nimel tehakse kõik, mis vaja. Vaat nii.

4 thoughts on “26.02.2013

  1. Suur(ed) tänu(d)ülevaate eest.
    Jónkse muidugi tuleb. arvan. Kasvói Itaalia valimiste “konverteerimine” valitsuseks.
    Edasi – kórge püsiv tööpuudus Lóuna-Euroopas hakkab vältimatult ajama palavaks sealsete riikide sotsiaalset kliimat. Hea seegi, et Inglismaa tundub olevat maha rahunemas?

    • Aitäh. Jah, ega kindlal maal veel polda, see ka Van Rompuy sõnum, et palju on teha, aga vähemalt suund on teada. [[UK]] võib retooriliselt praegu tagasihoidlikum olla, aga peaministri lubadust püüda EL-suhet uuesti läbi rääkida ja siis rahvahääletusele panna, on väga raske tagasi võtta.

  2. Ma olen ilmselt liigne tähenärija, kuid see, kas euroala tuleb kriisist välja ei ole Van Rompuy sõnuda. Rahvas peab tahtma ja toetama ja valima poliitikud, kes tõotatud maale teed teavad. Ka seda ei maksa alahinnata.

    • Jah, muidugi. Ma vahendasin seda dilemmat, mis selliste põhjapanevate diagnooside panemisel on, osutadeski just, et sa võid küll öelda, et kriis on läbi, aga kui kodanikud samamoodi ei tunneta, pole sellel erilist väärtust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga