25.11.2013

Kaks korda päeva jooksul (10-12 ja 17-19) kogunenud Coreper suutis kokku leppida Vilniuse idapartnerluse tippkohtumise deklaratsioonis. Kohe hommikust oli selge, et šansid kompromissile jõuda on olemas, sedavõrd muutunud oli DE ja isegi FR toon võrreldes eelmise nädalaga. See ei tähendanud, et lõpptulemus lihtsalt oleks saabunud. DE seisukoht veel muide päeva jooksul teisenes, üks probleemne teema järsku enam polnud, aga teine tekkis selle asemele.

Konkreetsete sõnastuste poolest (vt ka Gondori kroonika 21.11.2013) said sisse nii “states” kui ka “countries“, korra, edasi lihtsalt “partners“. Olgu, hundid söönud ja vähemalt üks lammas terve. Majandusruumi ambitsioon ulatub “Atlandist Vaikse ookeanini” asemel “Euroopasse ja kaugemalegi” – lambad kõik terved. Moldova viisavabadus märgitud sobival kujul, mis võimaldab COM-l ilusti protsessiga edasi minna. Berlaymonti maja sügavustest kostab, et lähebki. Loodetavasti saame Vilniuses olla selle riigi viisavabaduse peatse perspektiivi üle üheselt selged.

Homme on viimane läbirääkimistevoor idapartneritega. Ei kadesta neid EEAS ametnikke, kes seda pidama peavad. Või üldse, kes EL nimel kolmandate riikidega läbi rääkima peavad. Kuna unioonisisene kokkuleppimine on nii vaevaline ja läbi kaalutakse iga koma, siis on arusaadav, et nende seisukohtadega välja minnes pole enam mingit paindlikkuse võimalustki. Loodetavasti läheb homme kõik hästi ja lõppeb periood, kus ühe Moskvat hästi tundva kolleegi sõnul: Meie draftime ja Venemaa tegutseb. Osalt tegutseme ju ka. Presidentide Barroso ja Van Rompuy ühisavaldus ütleb küllap selgemalt kui varem, mida EL Venemaa rollist meie ühises naabruses arvab.

Pakkusin lõuna ELAK esinduslikule delegatsioonile. Hea, et nende visiit – esinduslikud kohtumised kahe päeva jooksul nii EPs kui COMs – teoks sai. Aasta 2014 tuleb Brüsselis ülipõnev ja selleks tuleb juba praegu kõigil tasanditel valmistuda. Lisaks seisab kõigil EE EL-ga tegelevatel poliitikutel ju ees EP valimiste kampaania.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga