25.10.2017

Parlamendipäeva tipphetk Strasbourgis (vähemalt meie jaoks) oli ajaloo esimene EL õigusakti, gaasi varustuskindluse määruse, allkirjastamine digitaalselt. EE eesistumismeeskonnal, eriti diginõunik Mägil, oli kulunud kuid, et selle tarvi- ja võimalikkus EP ja NK sekretariaadile selgeks teha. Alguses taheti seda teha ilma internetita, meie ikka surusime, et tuleb kasutada EL digitaalse identiteedi nn eIDAS-e määruse järgset ehk internetiühendusega võimalust (ja ega meie ID-kaart internetiühenduseta töötagi). Närv oli muidugi sees, kui seal EP presidendi Tajani kõrval seisin. PIN-koodi unustamist ei kartnud (eriti), aga mine tea, masin hakkab jupsima või midagi ja siis on eesistumise tipphetke asemel ERROR ekraani peal seinal – sama esteetiline nagu suure kombinaatori Benderi joonistatud külvajaga pannoo. Aga kõik läks libedalt. Määruse raportöör Buzek hüüdis, et see ongi Digital Union ja Tajani teatas, kui läksime muid akte käsitsi allkirjastama, et lähme teeme nüüd veel vanamoodi. Loodame nõudlikult, et sekretariaadid saavad tänasest katseeksemplarist innustust, et digiallkirjastamine püsivaks muuta.

Plenaaristungil võtsin sõna kahel teemal. Rahvaste ja vabaduste fraktsiooni valitud temaatiline arutelu käsitles illegaalset immigratsiooni. Kuna see fraktsioon oma vaadetelt üsna äärmuslik ja nende vaade sisserändele samuti, siis lendasid saalis ka rassismisüüdistused. Mina ei lasknud end sellest ega algatajast häirida ja esitasin pika nimekirja alates 2015ndast rändekriisiga võitlemisel tehtust. Mida pole sugugi vähe.

Teine sõnavõtt oli hiljutiste ES ja PT metsatulekahjude teemal. EL-il on olemas solidaarsusfond ja tsiviilkaitse mehhanism looduskatastroofide tagajärgede likvideerimiseks ja ka LRdele nendega võitlemisel abiandmiseks. Aga COM on õigusega võtnud ette nende mehhanismide ülevaatuse ja tugevdamise, nii sain kavandatavaid samme vaid tervitada ja lubasin NK poolt etteoanekutele, kui nad tulevad, kiiret käsitlemist.

Üks märkus ka selle teema juurde. See oli viimane päevakorrapunkt, algas 20.25 õhtul. Aga ikkagi, saalis oli arutelu alguses vaid 17 MEPi. Sõnavõtjate hulgas oli vaid paar saadikut neist LRdest, kes nimetatud viimaste tulekahjude all polnud kannatanud. Paneb natuke mõtlema. Diplomaatias õpid sa kohaloleku olulisust. Tihti ei peagi midagi ütlema, piisab, kui tuled teiste jaoks olulisele üritusele, arutelule kohale – seda märgatakse ja hinnatakse. Täna, sellise emotsionaalse teema puhul oleks olnud tore ja ka arukas suuremal määral kohal olla, hispaania ja portugali kolleegide tänu oleks kindlasti pälvinud. Kunagi ei tea, kuidas ja millal endal toetust vaja läheb.

Kuna kahe plenaaripunkti vahel oli aega, siis viskasin ERR-i arvamusportaalile valmis ka loo lähetatud töötajate direktiivi eesistujapoolsest tähtsusest ja tähendusest. See on seni meie eesistumisaja suurim saavutus, mille üle võime igati uhked olla.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga