25.09.2014

Poolepäevane [[Coreper]] leppis kokku Ukraina assotsiatsioonilepingu kaubandusosa rakendamise edasilükkamise 01.01.2016-ni. Kõigist tekstidest õnnestus kustutada viited nn kolmepoolsetele kõnelustele (EL-Ukraina-Venemaa), see oleks jätnud mulje, nagu oleks otsust tehtud kellegi kolmanda survel. Samal põhjusel lisati otsusele avaldus, kus veelkord meenutatud, et EL-Ukraina leppesse saab muutusi teha vaid osapoolte nõusolekul. Eks nüüd paistab, kuidas Moskva lepingu poliitilise osa ajutisele rakendamisele (praeguse seisuga tundub, et alates 01.11.2014) reageerib. Ja sellele, kui Ukraina kavatseb hakata kaubandusosa rakendamiseks konkreetsemaid ettevalmistusi tegema – seadusemuudatusi standardite EL omadega ühtlustamiseks vms.

[[JHA]] ettevalmistuste all rääkisime rändevoogude paberist, mis [[PRES]]le eriti oluline ja mida juba pikka aega küpsetatud-lihvitud. [[EE]]le olulised punktid on seal sees: EL välispiiride koostööagentuuri Frontex tugevdamine, ühtse asüülisüsteemi tugevdamine ja koostöö kolmandate riikidega. Samas on oluliselt hägusemaks muudetud [[LR]] kohustust solidaarselt põgenikke vastu võtta. [[PRES]] rõhutas ka targalt, et räägime ikka kõigist välispiiridest, mitte ainult Vahemere keskosast, kus praegu olukord kõige akuutsem; samuti, et kõik peavad tegema rohkem, nii praegu rindejoonel olevad kui ka välispiirita [[LR]]. Seega, sobib meile, ja tegelikult kõigile. Mõned küsisid pisut innustununa juba oktoobri [[JHA]]lt konkreetsemaid otsuseid. [[PRES]] kasutas kohe juhust, haaras sõnal sabast ja nõudis [[COM]]lt detsembriks tegevuskava. Ühesõnaga, eesistuja sai endale ülimalt tähtsa asja ([[IT]] võtab koos [[MT]]ga praegu enamuse survest vastu) läbi alles siis, kui seadis tasakaalu ümber, haaras ka teised ja tegi korralikku lobitööd, mitte ei lennanud lihtsalt peale.

Järjekordne peaaegu-et-lauaring andmekaitse teemal jäi üldisemaks kui mõni senine, sest [[PRES]] teatas vastupandamatu naeratusega, et tema pole võimeline tehnilisest draftimisest aru saama ja kokkuvõtteid tegema, sellega peavad tegelema vastava töögrupi inimesed. Õige, ja töögrupp töötabki palehigis. Ainult et kardan, et varem või hiljem maandub see tekst ikkagi saadikute (ja edasi ministrite) laual paljude tehniliste küsimuste lahendamata olles. Täna saime aga siiski ladnamalt läbi. Oktoobri [[JHA]]l tõdetakse tõenäoliselt ühe peatüki üle põhimõttelise kokkuleppe saavutamist, täpsustusega, et selles asjas pole milleski päriselt kokku lepitud enne, kui kõiges on kokku lepitud. Nii keeruline ja haraline on see fail.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga