25.09.2013

TervepäevaCoreperi ehk kõige sisulisem osa oli hommikusöök, kus teemaks suhted EPga. NK on vaikselt edasi liikumas triloogide teemaga. Praegu on nii, et EPl on ses protsessis eriti NK esindajatest tugevam positsioon. MEPid on ametis 5 aastat, eesistumine kestab 6 kuud. Ametnikud on harva väärilised vastased sihiteadlikele, valmis meediastrateegiaga poliitikutele. Lisaks mängivad mitmed muudki tegurid – kus kohtumisi peetakse (kes kelle juurde tuleb, kelle pinnal kohtutakse), mitmekesi ollakse jne. LT on praegu NK sekretariaadi toel liikumas edasi mitme nimetatud teemaga – järjepidevuse tugevdamiseks järgmise (ja miks mitte eelmise) PRES kaasamine, rohkem trilooge NK ruumides jne. Hea. Teine suur teema on EL institutsioonidevaheline leping ehk IIA koostöö reeglite üle. 2009 mängis NK end sellest välja ja leping sõlmiti vaid COM ja EP vahel. Esimene pole aga viimasele üks ühe vastu vääriline vastane, parlament sai kõik, mis tahtis. Ja nüüd valmistuvad järgmisteks koosseisudeks, piltilikult öeldes on kuskil EP sahtlites juba valmis vandetõotuse tekstid järgmise COM volinikukandidaatidele – kui kõiges ei luba parlamendile vastu tulla, siis kukutame läbi. On selge, et 2014 soovib NK olla osa IIAst ja selle sisu peale mõtlemisega tuleb alustada. Kolmas ärritaja on COM presidendi kandidaadi või kandidaatide asi. Ühtpidi on raske uskuda, et EP loobuks oma uuest õigusest see kandidaat  esitada. Teisalt on veel vähem usutav, et peaministrid-presidendid annaksid käest süsteemi, kus pealikud tulevad kokku ja otsustavad (tavaliselt oma ridadest), et kes nüüd peab ametikoha võtma. See on teema, mida needsamad ÜK liikmed peaksidki omavahel arutama, mida varem, seda parem, sest muidu võib hilja olla, kui kõigil EP fraktsioonidel juba kandidaat nii-ütelda püsti.

Coreperi istung algas oktoobri ÜK päevakorraga. Kuna teema on digitaalne Euroopa, siis mainisin juba nüüd, esimesel arutelul ära ka EE ootused – e-allkirja määruse ja teiste digituru nii-ütleda võimaldajate kiire vastuvõtmine ning mitmekülgne lähenemine andmete turvalisuse probleemile (andmekaitse, pilveteema ja kaitstud e-identiteet).

Pärastlõunal palju nn pudinaid, mille hulgas säras eraldi andmekaitsereform. COM surub seda kõvasti, aga iga kord läheb laias laastus nii, et lauaring ohkab üsna üksmeelselt, et asi on nii keeruline, tehniline ja toores, et tuleb ekspertidele tagasi saata (asi, mida keskmisest kõrgema enesehinnanguga suursaadkud just tihti ei tee. Ikka ise, oma tarkuse turvil, tahetakse enamasti rasked asjad ära otsustada). No ei paista selle paketi vastuvõtmist praeguse EP koosseisu ajal, nagu COM väga tahab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga