25.06.2013

GAC Luksemburgis. Peatüki 22 (regionaalpoliitika) avamine liitumisläbirääkimistel Türgiga läks, nagu eile tunduski. Peatükk avatakse, kuid alles pärast COM iga-aastaste eduaruannete esitamist ja arutamist GAC-il. Ehk siis tegelikult tõenäoliselt alles detsembris. Ministritest küsisid paljud, kuidas türklased sellisesse edasilükkamisse suhtuvad, aga õige mitu kohalolijat oli õhtul-öösel ka Türgi välisministri Davutoglõga rääkinud ja kinnitasid, et neile sobivat. Tõsi on, et kohe pärast otsuse tegemist ütles Davutoglõ avalikult, et tore on, peatükk on avatud.

Päeva peateemaks kujunes aga laienemine, täpsemalt liitumiskõneluste alustamine Serbiaga, ja parallelism Serbia ning Kosovo vahel. Viimasega saadi üsna kiiresti jutti. Aga Serbia kohta oli üks LR äärmiselt jäik – esimene ametlik liitumiskonverents ei saa toimuda enne 2014. aasta algust ja lisaks otsusele kõnelused käivitada tuleb ka läbirääkimisraamistik ehk EL positsioonid neil kõnelustel heaks kiita ÜK poolt. Seda viimast pole varem olnud, see oleks väga halb pretsedent. Asja laiem tähendus on see, et iga järgmine laienemissamm läheb eelmisest raskemaks, lisandub uusi tingimusi jne. Lisaks on väga vähesed peaministrid ja presidendid laienemise detailidest huvitatud ja teadlikud, See tähendab, et neil aruteludel on suur võimalus hakata domineerima neil vähestel, kel asjas erimure. Oehh, igatahes, praegu veel jäid GACi järeldustesse läbirääkimisraamistiku ja ÜK kohta nurksulud, s.t. selle nädala ÜK võib veel otsustada, et ei taha ikkagi senist praktikat muuta. CFSP kõrge esindaja Ashton oli igatahes lootusrikas ja eks tema peab selle asja riigijuhtidelt ka välja rääkima.

[üks kehvapoolne asi on nende kahe teemaga veel. DE, kel oli ainsana erimure kõigis küsimustes nii Türgi kui Serbia osas, oli väga jäik ja sai kõik, mis tahtis – teised andsid lihtsalt järele. Aga meeleolu oli sant mis sant, rahulolematust sellise domineerimisega väljendati koridoridele lisaks ka laua taga, ja mitte vähe. See pole hea ei DE-le ega neile LR, kes üliolulistes majandus-rahandusküsimustes DE toetavad ega tegelikult kellelegi]

Üllatusteta läks MFF käsitlemine, kus PRES andis ülevaate senitoimunust ja kinnitas soovi veel selle nädala jooksul EP-ga kokkulepe sõlmida. Sooviti õudu ja edu. Sama kehtib ÜK järelduste kohta, kus ministrid lugesid truuisti ette oma jutupunkte – aga nagu öeldud, praegu ei ole ÜK-ka intriigi ette nähtud. Muide, EE jaoks oli järelduste uus versioon kübekese võrra liiga palju kaldunud stimuleerimismajanduse, toetamise ja tähtaegade edasilükkamise poole. Vaatame, kuhu homne viimane ÜK-eelne versioon omadega jõuab.

Lõpetuseks hea uudis – ka HU sai COM-ga oma riigipõhiste soovituste üle kokkuleppele. Seega vähemalt seda teemat ÜK-l käsitleda ei tule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga