25.04.2017

Kohtusin EP eesti tõlkidega, kes on tutvumiskäigul Tallinnas. Tore, sest nende seas on palju, kelle emakeel pole eesti keel ja selle riigi oludega ja (möönan, kasutasin paraku ka slängi, mitte ainult EL-argood – asi, mida ise emakeeles rääkides nagu ei oska alati silmas pidada) ka kõnekeelt. Rääkisin eesistumise prioriteetidest ja ka EE-suuruse ja -suguse LR võimalustest Brüsseli laudade taga.

Pärastlõunal kohtusin Euroopa ametiühingute konföderatsiooni peasekretäri Visentiniga. EL sotsiaalsammas on üks teemadest, mis mõne (LR) võib juba pelga mainimisega pöördesse ajada ja samas ka teema, mida pole võimalik käsitleda ilma liikmesriike ida- ja läänepoolseteks (ehk siis jõukamateks ja vaesemateks) jagamata. EL aga võõristab tihtilugu küsimusi, millest juba ette teada, et need LR lõhestavad. Ühtpidi arusaadav, teistpidi aga perspektiivis ohtlik – põletavate teemade vältimisega lõputult ei purjeta. See, mis aastast 2004 EL sees inimeste, teenuseid osutavate firmade liikudes toimunud (eriti reljeefselt näiteks EE ja FI, DE ja CZ, AT ja CZ kui piiririikide vahel), on globaliseerumine väikesel skaalal  ja see tekitab arusaadavalt ja mõlemalt poolt pingeid. Samas, kui EL sees ei saa hakkama miniatuurse globaliseerumisega, kuidas peaksime me siis hakkama saama Hiina või Filipiinide konkurentsiga? Aga praegu elame me globaliseerumisvastase reaktsiooni, tihti ka populismilaine tingimustes ja neid pingeid ei saa maha võtta vaid viidates siseturu vabadustele. Samas on suures pildis ka veel muid elemente, näiteks see, et rahaülekanded ka edasipid vähem jõukatesse LRdesse jõuaksid, eriti ÜKP alt.

EE ei kavatse oma eesistumise ajal kuidagi sotsiaalmõõdet alahinnata või -väärtustada. Arutelu all on vähemalt kaks eelnõu, lähetatud töötajate direktiiv ja sotsiaalkindlustussüsteemide koordinatsiooni oma, mõlemat ajame truuisti ja isetult nagu heale eesistujale kohane. Visentini rõhutas korduvalt, et just meil on eeldusi olla vahendajaks ida- ja läänepoolsete LR vahel – saame näha, päris sellist rolli endale võtta ka ei taha. Laiema sotsiaalmõõtme debati juures on suur ootus homsel, mil COM avaldab esimese oma nn Valge raamatu jätkuna lubatud mõttepaberitest just sel alal. Visentini lubas pika ja põhjaliku lugemisõhtu võtta, eks seda tuleb teha ka meil.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga